Son dakika: Çay fiyatlarına 100 günde 4. zam geldi

Son dakika: Çay fiyatlarına 100 günde 4. zam geldi

Çay fiyatlarına bir zam daha geldi. Gelen son dakika açıklamasında çaya yüzde 15 oranında zam geleceği bildirildi.

Tarım 12 Eylül 2023 10:37 0
Son dakika: Çay fiyatlarına 100 günde 4. zam geldi

Son dakika: Çay fiyatlarına yüzde 15 daha zam geldi.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada çay fiyatlarına bir zam daha yapıldığına yer verildi.

Raflarda satılan çayların fiyatlarına bugün gelen zam ile birlikte Haziran ayından şimdiye kadar etiket fiyatlarına 4. defa zam geldiğine yer verildi.

8 Haziran tarihinde kuru çay fiyatlarına yüzde 43 zam yapıldı. Çaykur bu zamdan sonra ikinci zammı 14 Temmuz tarihinde yaptı. Bu zam oranı ise yüzde 9.5 oranında oldu.

15 Ağustos 2023 tarihinde ise çay fiyatlarına yüzde 4.5 oranında yeni bir zam yapan Çaykur, 12 Eylül tarihinde çaya yüzde 15 daha zam yaptı.

Bu zamlarla birlikte Çaykur, 8 Haziran tarihinden şimdiye kadar 97 günde toplamda yüzde 88.2 oranında zam yaptı.

TÜİK'in Ağustos ayında yayınladığı verilere göre çay ve diğer demlendirilen içecek çeşitlerindeki fiyat artışı aylık olarak yüzde 7.17 olarak verildi. Yıllık artış oranı ise yüzde 54.61 olarak verildi.

Bugün açıklanan zamdan sonra yeni fiyat listeleri şirketlere yollanmaya başlandı.

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerden önce Rize'de yaptığı açıklamada yaş çay alımı fiyatını şu şekilde vermişti: “Biliyorsunuz, geçtiğimiz yıl destek ödemesi ile birlikte yaş çaya kilo başına 7 lira alım vermiştik. Bu yıl için destek ödemesi ile birlikte yaş çay alım fiyatını kilo başına yüzde 64 arttırarak 11 lira 30 kuruşa çıkartıyoruz"

Bu açıklama sonrası kuru çay fiyatı 4 defa zamlandı.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç