Son Dakika Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, Sözleşmeliye ve Taşerona Kadroda Son Durumu Açıkladı

Son Dakika Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, Sözleşmeliye ve Taşerona Kadroda Son Durumu Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin sözleşmeli personellere ve taşeron işçilere kadro konusuna değindi.

Çalışma Hayatı 23 Eylül 2022 15:13 23
Son Dakika Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, Sözleşmeliye ve Taşerona Kadroda Son Durumu Açıkladı

Son dakika haberi: Çalışma Bakanından işçilere ve sözleşmeli personellere kadro açıklaması.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı son dakika açıklamasında sözleşmeli personellere ve taşeron işçilere kadro konusuna değindi.

Hak İş tarafından düzenlenen bir etkinliğe katılan ve basın toplantısı düzenleyen Bakan Bilgin, kadro alamayan taşeron işçilerle ilgili yaptığı açıklamada, "696 ile ilgili işçilerin problemleri var, onun çözülmesi daha kolay. Hazırlıkları tamamlandı, 90 bin civarında işçi kapsam dışında kaldı. Onların kamuya, kadrolu olarak geçmesi konusunda çalışmaları tamamladık. Onun da uygulamaya sokulacağının haberini vermek isterim. Türkiye dünyanın yaşadığı krizlerin etkisi altında ama aynı zamanda Türkiye insanlık için çok önemli adımlar attı." ifadelerini kullandı.

Bakan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bizim toplu sözleşmelerle bütün sendikacıların bize söyledikleri bir şey var: Toplu sözleşmede elde ettiğimiz ücreti sonuna kadar elde etmek istiyoruz. Bu haklı bir taleptir. Bu konuda da Maliye ve Ekonomi Bakanı'yla görüşmelerimiz var. Vergideki oynaklığın düzenlenmesi gerekir, bu konuyla ilgili Bakan Beyle görüştüm, olumlu olduğunu söyleyebilirim."

SÖZLEŞMELİ PERSONELLERE KADRO

Sözleşmeli kamu personellerine kadro verilmesine ilişkin de açıklama yapan Bakan, bu konunun henüz kabinede gündeme gelmediğini , hazırlıkların tamamlandığını söyledi ve "Sözleşmeli personel meselesi, basında yer aldı. O doğru değil, Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmedi. Hazırlığımızı yaptık, Sayın Cumhurbaşkanımızla değerlendirmeyi yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşırız." ifadelerini kullandı.

MAAŞ ZAMMI

Maaş zammına da değinen Bakan Bilgin, "Çıkacak reel enflasyon nedir, ona göre değerlendireceğiz. Aralık ayında ortaya çıkan tabloya göre değerlendirmeyi yapacağız. Henüz bir oran konuşmadık, toplu sözleşmede elde edilen ücretin yıl sonunda geçerliliğini koruyacak bir verginin dikkate alınması. Daha da önemlisi kriz döneminde bunun sabitlenmesi." dedi.

Kadro ve maaş zammı sürecinden haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (23)

Seç


Ziyaretçi 16 Saat Önce
Sayın bakanım belediye şirket çalışan ları kadro alamadı neden kapsam dışı bırakıyor sunuz bizim çoluk çocuğumuz yokmu bize neden üvey evlat muamelesi yapıyorsunuz eşit işe eşit hak istiyoruz
Ziyaretçi 1 Gün Önce
Hastanelerde kadro istiyoruz
Ziyaretçi 1 Gün Önce
Typ ye kadro istiyoruz 5 ay calısıp cıkartıyorsunuz sonra ne olacak 3 çocuk kömür parası zaten 3 aylık maas gidiyor
Ziyaretçi 1 Gün Önce
TYP kadro istiyoruz
Ziyaretçi 1 Gün Önce
MEB kadro istiyoruz