Son dakika: Borsada 2 hisseye kısıtlama geldi

Son dakika: Borsada 2 hisseye kısıtlama geldi

Borsada son dakika haberi geldi. Bist 100 tarafından KAP'a yapılan bildirimde 2 hisseye kısıtlama geldiğine yer verildi.

Borsa 20 Kasım 2023 0
Son dakika: Borsada 2 hisseye kısıtlama geldi

Son dakika: İki hisseye kısıtlama geldi.

Borsada son dakiak haberi geldi. Borsa İstanbul tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na yapılan bildirime baktığımızda iki hisseye kredili işlem yasağının geldiğine yer verildi.

KAP'a yapılan bildirime baktığımızda Idealist Danismanlik AS ile Kafein Yazilim Hizmetleri Ticaret AS hisselerine yarından itibaren kredili işlem yasağının geleceği ve 20 Aralık 2023 tarihi seans sonuna kadar söz konusu kısıtlamanın devam edeceğine yer verildi.

BİST 100 tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na yapılan bildirimde şu ifadelere yer verildi:

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IDEAS.E ve KFEIN.E payları 21/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir"

İki hisseye baktığımızda İDEAS'ın yüzde 300'ün üzerinde, KFEİN hissesinin ise son 6 ayda yüzde 220'nin üzerinde yükseldiği görülüyor.

KREDİLİ İŞLEM YASAĞI İYİ VE KÖTÜ YANLARI NEDİR?

İki hisse, parası olmadan günlük kredili işlem yapanlara kapatılacak. Kredili İşlem Yasağının hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardır. Olumsuz yöne baktığımızda hissenin hacminin düşmesi ve hisseye talebin azalması yönünde oluyor. Bu da hissede sınırlı bir yükseliş olmasına neden olabilir.

Olumlu yanı ise günlük kredili işlem yaparak parası olmadan da işlem yapanların hisseye bulaşmaması olacak. Bu yolla manipülasyonların önüne geçilir.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7 yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;