Son Dakika: Borsa Neden Yükseliyor, Yükseliş Devam Edecek mi? Kritik Hisse Yorumları Geldi

Son Dakika: Borsa Neden Yükseliyor, Yükseliş Devam Edecek mi? Kritik Hisse Yorumları Geldi

Borsada yükseliş rekorlarla devam ederken hisselerin neden yükseldiği, yükselişin devam edip etmeyeceği merak edildi.

Borsa 12 Kasım 2022 09:17 0
Son Dakika: Borsa Neden Yükseliyor, Yükseliş Devam Edecek mi? Kritik Hisse Yorumları Geldi

Borsa neden yükseliyor?

Rekor üstüne rekor kıran borsada yükselişin neden olduğu merak ediliyor. Konu ile ilgili Dünya Gazetesi'nden Ufuk Korcan bir yazı kaleme aldı. Korcan yazdığı yazısında borsada yükselişin neden olduğunu detaylandırdı. Biz de bu yazımızda söz konusu durumun detaylarına yer verdik.

Öncelikle borsadaki yükselişin en temel nedeni , borsa haricinde diğer yatırım araçlarının enflasyonun çok altında getiri sağlaması oldu. Daha önce en çok tercih edilen mevduat hesaplarında faizler şu anda en yüksek yüzde 22 seviyesinde. Bist 100 endeksinde ise yıllık yükseliş yüzde 171 seviyesinde oldu. Yaşanan bu ciddi yükseliş ise vatandaşları ve şirketleri borsada yatırıma yönlendirdi.

Bunun yanı sıra borsada şirketlerin hem karlarının ciddi oranda artması hem de gelirlerinin enflasyonist ortramda çok hızlı şekilde artmaya başlaması. Bu nedenle her gelen bilanço sonrasında yapılan analizler, hisse fiyatları için yukarılarda yeni hedeflerin belirlenmesine sebep oluyor. Bir de buna 2023 yılında yapılan seçimlerin de eklenmesi ile birlikte borsada düzenli olarak rekor seviyeleri görüyor. Seçimelrin yaklaşması ile sermaye piyasalarında payları tarihin en düşük seviyelerine inan yabancıların alımlarının görülebileceği de bir diğer beklenti.

Bu nedenlerle birlikte borsada yeni rekorlar beklendiği bildirildi.

Finans7.com  | Ankara

Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Finans7 , borsa, altın, emtia, hisse, kripto para ve döviz ile ilgili herhangi bir yatırım tavsiyesi vermez. Finans7.com yatırım tavsiyesi vermez sadece bilgilendirir.

Yorumlar (0)

Seç