Son Dakika: Borçlara Yapılandırma Açıklaması

Son Dakika: Borçlara Yapılandırma Açıklaması

Borçların yapılandırılması için son dakika açıklaması geldi. Bakanlıktan gelen açıklama ve alınan son bilgiler yazımızda.

Ekonomi 08.5.2022 21:35 3
Son Dakika: Borçlara Yapılandırma Açıklaması

Borçlara yapılandırma açıklaması.

Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarından gelen son dakika bilgisine göre borçlara yeni bir yapılandırmanın bu sene düşünülmediği , ancak önümüzdeki sene bu konuda bir çalışma yapılabileceği öğrenildi. Seçim öncesinde borçlara faiz silme ve yapılandırmanın gelebileceği aktarılırken bu konuda vatandaşların taleplerinin dikkate alınacağı öğrenildi. Peki sizce yapılandırma ve faiz silme gelmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından bu konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den vergi, harç ve borçlara yapılandırma ile ilgili bir açıklama yaptı. Bakan Nebati yaptığı açıklamada "Borcunu ödemekte zorluk çeken vatandaşlarımız vergi dairelerine başvurarak ilgili mevzuat kapsamında sunulan kolaylıklardan her zaman yararlanabilir" ifadelerini kullandı ve yeni yapılandırmanın yakın zamanda olmayacağını, borcu olan vatandaşların borçlarını , yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi. 

SON YAPILANDIRMA GEÇEN SENE GELDİ

En son borç yapılandırması geçen sene geldi. Devlete olan borçlar yapılandırıldı ve faizler silindi. Tek taksitte ödemede faizler sıfırlanırken iki taksite ödemelerde vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlandı. Geçen seneden önceki sene 2020 yılında bir yapılandırma daha gelmiş ve borçlarda vatandaşlara büyük  kolaylıklar sağlanmıştı. Daha önce gelen yapılandırmalardan önce de yapılandırma gelmeyecek açıklaması gelmişti.

YENİ YAPILANDIRMA SENEYE Mİ?

Yeni borç yapılandırmasının gelecek sene olması bekleniyor. Yapılandırmada aşağıdaki borçların taksitlendirilmesi, faizlerin silinmesi bekleniyor:

 • Sigorta primleri,
 • Genel Sağlık Sigortası primleri,
 • İşsizlik sigortası primleri,
 • İdari para cezaları,
 • İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları,
 • Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,
 • Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar,
 • İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri,
 • 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar,
 • Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri,
 • 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler.

Yapılandırmanın bu sene gelmesine zor gözüyle bakılıyor. Sizce seneye gelmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından bu konuda düşünce ve taleplerinizi yazabilirsiniz.

Yapılandırma duyurusu geldiğinde bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (3)

Seç

Ziyaretçi 10 Gün Önce
Bu sene yapılandırma gelmesi lazım
Ziyaretçi 16 Gün Önce
İcra borçları mi acaba
Ziyaretçi 17 Gün Önce
Borç derken bankalara icralık olan kişilere sandım. Bence bankalara borcundan icralık olanlara af gelsin faizi silinip yapıpandırma yapılsın