Son Dakika: Bekir Bozdağ'dan Mahkumlara Af Açıklaması: 'Cezası Az Suçlara...' (Cezası Az Suçlar Nedir Hangileri?)
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son Dakika: Bekir Bozdağ'dan Mahkumlara Af Açıklaması: 'Cezası Az Suçlara...' (Cezası Az Suçlar Nedir Hangileri?)

Son dakika haberi: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı son dakika açıklamasında mahkumlara af müjdesi verdi.

Haberler 7 Ekim 2022 12:16 4
Son Dakika: Bekir Bozdağ'dan Mahkumlara Af Açıklaması: 'Cezası Az Suçlara...' (Cezası Az Suçlar Nedir Hangileri?)

Son dakika : Bakan Bozdağ'dan mahkumlara af açıklaması.

Son günlerde sürekli gündemde olan mahkumlara af ya da infaz düzenlemesi hakkında son dakika açıklaması geldi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Cezasızlık algısını ortadan kaldırmak maksadıyla cezası az suçlarda yeni bir infaz uygulamasını gündeme getirmeyi ve Türkiye'ye kazandırmayı düşünüyoruz." açıklamasında bulundu.

AÇIKLAMANIN TAMAMI GELDİ

Bakan Bozdağ açıklamasında şunları söyledi:

"İnfaz sisteminizde cezasızlık algısını ortadan kaldırmak maksadıyla cezası az olan suçlarda yeni bir infaz uygulamasını gündeme getirmeyi ve Türkiye’ye kazandırmayı düşünüyoruz. Biz de neredeyse düşük cezalarda infaz yok ama bu yeni düzenleme henüz şeyleri net netleşmedi. Çalışmalarımız sürüyor. Yeni düzenlemede dünya örneklerine de bakıyoruz cezası az olanların belki bir kısmında deliksiz infaz tam infaz, bir kısmında ona göre yani infaz sistemimizi cezasızlık algısını hem ortadan kaldıracak hem de daha nitelikli suçların işlenmesini önleyecek şekilde bir yeniden dizayn etme ihtiyacı da çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Özellikle kadına karşı şiddet ve birçok başka suçların işlenmesine baktığımızda vaktinde tedbir alınmış olsa, hukuk müesseseleri buna izin vermiş olsa belki daha büyüklerinin işlenmesi engel olunabilir mi diye de sormadan edemiyoruz. Bu cezasızlık algısını ortadan kaldırmak için değişik suç tiplerinde ceza miktarlarına bakmak suretiyle bir kısmında tam infaz, bir kısmında belli bir süre infaz ama yargılama sistemini de değiştirerek böyle uzun uzun yargılamalar değil seri ve kısa sürede bitecek bir biçimde oraya da yeni bir usulü de ortaya koyma konusunda kararlıyız. Amacımız sistemimizi ıslah etmek, daha iyi hale getirmek, vatandaşımızın adalet beklentisine olumlu cevap vermek, cezasızlık algısını ortadan kaldırmak, infaz sistemimizin sadece cezaları infaz eden bir sistem olmasından çıkıp infazın yanında ıslah eden rehabilite eden topluma kazandıran yeni bir sisteme dönüştürme konusunda kararlıyız. İnşallah bu konularla ilgili hazırlıklara başladık. Seçimden önce yetişirse önce ama yoksa seçimden sonra hükümet olarak atacağımız ilk adımlardan bir tanesi bu müesseselere dönük yeni adımlar olacaktır. Bazıları biz getirdik efendim şöyle böyle diyenler var. Ben buradan söylüyorum yanlışsa biz getirsek düzelteceğiz kardeşim. İşte buna hocalar, akademisyene vallahi kim ne dese desin. Ben yargıya bakacağım. Yanlış mı? Yanlış. Değiştireceğim. Halka Bakacağız. Yanlış mı yanlış değiştireceğiz? Sonuçlara bakacağız. Bizim milletimizin beklediği sonuçlar mı? Değil mi? Değiştireceğiz. Onlar da makale yazsınlar. Biz işimizi yapacağız.

Çünkü bu iş pratikte, pratiği yapanların bu işi muhatabı olan vatandaşlarımızın ve diğer pek çok kesimi doğrudan ilgilendiriyor. Bizim bunların hepsinin sözüne kulak kabartmamız ve oradan gelenlere doğru mu, eğri mi diye hem bilimin terazisinde hem Türkiye'nin tecrübesinin terazisinde hem mukayeseli hukukun terazisinde tartıp dosdoğru olduğuna inandıklarımızı Meclis’e yasalaşmak üzere Milletvekillerimize ileteceğiz ve meclisimizin kararıyla da inşallah yeni dönem de bu alanlarda yeni adımlar atacağız. Emin olun bu atacağımız yeni adımlar adalete güven, yargıya güven ve yargı hizmetlerinden memnuniyeti arttırıcı vatandaşlarımızın, hakim ve savcılarımızı güvenini de üst düzeye çıkaracak önemli adımlar olacaktır."

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Sayın Bakan noter satışı ile binlerce insan 1995 yılında birçok yer aldı maalesef Muhtar satışını Sizler Gündem olarak kabul etmiyorsunuz mahkemelerde yüzlerce insan sürülüyor alan razı satan razı ortada ne geziyor Kara tazı Misali bu nasıl adalet bir yer alıyorsunuz parasını veriyorsunuz hak sahibi hiçbir talepte bulunmuyor ama devlet diyor ki bu noter satışı ben sana burayı vermem ilk sahibine vereceğim diyor bu adalet midir sizce yüzlerce binlerce mağdur var Buna da bir çözüm bulun karayan bir yana bu senelerdir Milli Emlak hak benim diyor Neyin Hakkını istiyor benim parayla aldığım yere kendine mi mal etmeye çalışıyor yazıklar olsun
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Sayın Bakan Eskiden noter satışı vardı alım satım yapılıyordu 1995 yılında binlerce kişi böyle alım satım işleriyle noter satışı ile yerler aldılar ama siz Maalesef bu hakları tanımıyorsunuz mahkemelerde binlerce insan sürülüyor Buna da bir çözüm bulun lütfen kanayan bir yara bu binlerce insan yararlansın bunda
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
ne can guvenligimiz kaldi. ne mal guvenligimiz kaldı. gidin yani. bu ülkeye çok zarar verdiniz
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
herşey suç işleyene, mağdur ahireti beklesin