Son Dakika: Bazı Bankalar Kredi Vermeyi Durdurdu

Son Dakika: Bazı Bankalar Kredi Vermeyi Durdurdu

Son günlerde finansmana erişimde yaşanan büyük sıkıntı şikayet konusu oldu. Bazı bankalar kredileri durdurdu.

Bankalar 2 Ağu 2022 19:50 2
Son Dakika: Bazı Bankalar Kredi Vermeyi Durdurdu

Bankaların yüksek faizli kredileri şikayet edildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  önemli bir hamle yaptı. Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada kredi faizlerine değindi ve bankaların yüskek faizden verdiği kredilerle ilgili şikayetleri dile getirdi. 

Son dönemlerde finansmana erişimde sıkıntı yaşandığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun katıldığı ve yankıları hala ciddi şekilde devam eden İSO toplantısından sonra kredi faizlerinin yüskekliğini dile getirdi. 

Hisarcıklıoğlu, MErkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun da katıldığı TOBB Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı’nda bu konuyu dile geitrdi ve finansmana erişimde sıkıntı yaşandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu açıklamasında bazı bankaların kredi vermeyi durdurduğunu söyledi. 

Maliyet artışları nedeniyle sanayicinin zor günler geçirdiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Yurti çinde enflasyon ve üretim maliyetlerindeki artışların yanı sıra, tüm dünyada yükselen hammadde ve enerji fiyatlarıyla da karşı karşıya kaldık. Rusya-Ukrayna savaşı, Çin-Tayvan gerilimi, enerji ve gıda arzındaki sıkıntılar, kovid-19’un yeniden yayılması ve dünya genelinde faizlerin artmaya başlaması, küresel büyümeyi aşağı yönlü etkiliyor." dedi. 

"2022’nin geri kalanında, dünyayı daha kasvetli ve daha belirsiz bir ortam bekliyor." diyerek sözlerini sürdüren Hisarcıklıoğlu, "Dolayısıyla, karşımıza çıkan bu zorlu dönemde; firmalarımızın uygun koşullarla finansmana erişiminin sağlanması, ülkemiz ekonomisi için kritik önemdedir. Son dönemde, finansmana ulaşım zorlaşmış, her il ve ilçemizdeki firmalarımızdan bu yönde gelen şikâyetler artmıştır. En büyük sıkıntıyı da; en fazla gözetilmesi gereken küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz yaşamaktadır." dedi.

KREDİLER DARALDI BAZI BANKALAR KREDİ VERMİYOR

Son dönemlerdeki kredi tartışmasına değinen Hisarcıklıoğlu, "Kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra, kredi limitlerinin reel olarak daraltıldığı ve kullanımda sıkıntılar yaşandığı iletilmektedir."

"FONLAMA FAİZİ 14, MEVDUAT 20, BANKALAR 50 İLE KREDİ VERİYOR"

"Merkez Bankası fonlama faizi yüzde 14, mevduata verilen ortalama faizler yüzde 20 civarındayken, bazı bankaların ticari kredilere yüzde 30 ila 50 arasında faiz uyguladıkları görülmektedir. Bazıları da hiç kredi vermemektedir. Diğer bir sorun; kredi vadeleridir. Yatırımlar için gerekli olan uzun vadeli ve sabit faizli kredi bulmak da, giderek daha güç hale gelmektedir." dedi.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 13 Gün Önce
Siz şakamısınız, şirketler tabiri kazalarında döviz tutatacaklar, bundan 10 yıl öncede kredi ile döviz alıyorlardı şimdi de.
Ziyaretçi 14 Gün Önce
Bu hale getiren sizlersiniz.Bazı firmalar Yatırım amaçlı kredi alıp dövize yatırım yapmış olmaları durumu bu noktaya getirmiştir. Cnn deki tartışma