Son dakika: Bankaların mevduat faiz oranları fırladı

Son dakika: Bankaların mevduat faiz oranları fırladı

Son dakika haberi: Bankaların faiz oranları fırladı. Bankacılık sektörü, dün yapılan KKM düzenlemesinden sonra faizlerin yüzde 50'yi geçeceğini söyledi.

Bankalar 19 Eylül 2023 08:40 2
Son dakika: Bankaların mevduat faiz oranları fırladı

Merkez Bankası faiz kararı öncesi ihtiyaç kredisi ve TL mevduat faizleri fırladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 21 Eylül 2023 tarihinde faiz kararı alacak. Faiz kararına kısa süre kala vatandaşlar, bankaların ihtiyaç kredisi ile TL mevduat faiz oranlarını araştırmaya başladı. Özellikle KKM hesaplarında son günlerde yapılan düzenlemeler, faiz oranlarını daha da yükseltti.

DÜN DÜZENLEME YAPILDI

Önceki gün Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemede Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TL mevduat hesaplarında değişiklik yaptı. Alınan karar ile KKM'nin TL mevduat sayılmasına son verildi ve TL mevduat payı rasyosuna göre komisyon uygulamasından vazgeçildi.

Düzenleme ile artık sadece KKM'ye dönüşüm hedefi ile KKM yenileme hedeflerine yönelik rasyoların takip edileceği bildirildi.

TİCARİ KREDİLER

Seçimelrden önce faizlerin yüzde 8.5 seviyesinde olması nedeniyle ticari kredi faizleri oldukça düşük seviyelerdeydi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce ticari kredi faizleri yıllık yüzde 14-15 seviyesinde olurken; son verilere göre ticari kredi faiz oranları yüzde 40'lara kadar yükseldi.

Özellikle son şahin faiz artırımından sonra faizler ciddi seviyelere kadar çıktı.

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI DA FIRLADI

Bankacılık sektöründen gelen son dakika bilgilerine göre seçim öncesi yüzde 30'larda olan faizler, seçimden sonra art arda gelen faiz artırımları ile birlikte yüzde 50'leri aştı. 8 Eylül itibariyle ihtiyaç kredisinde yıllık faiz oranları yüzde 59,71 seviyesine kadar tırmanırken bu seviye, son 21 yılın rekorunu kırdı ve faizler TÜFE'yi geçti.

TL MEVDUAT FAİZLERİ FIRLADI: İŞTE BEKLENEN YENİ RAKAM

Merkez Bankası tarafından yayınlanan verilere göre 8 Eylül itibarıyla 3 aya kadar vadeli olan TL mevduat faizi yüzde 40.87 seviyesine kadar çıkarken bu rakamın ortalama rakam olduğu, bankaların şimdi KKM'den dönenlere yüzde 45'in üzerinde faiz sunduğu bildirildi.

Merkez Bankası'nın dün aldığı kararın ardından TL mevduat faizlerinin yine artacağı bildirildi. Bankacılık sektörü kaynakları yaptığı son dakika açıklamasında TL mevduat faizinin, Perşembe yeni faiz artırımı ile birlikte yüzde 50 seviyesini aşacağını bekliyor.

Yüzde 45'lik faiz 3 ay vadeli hesaplara veriliyor. Bankalar, kısa sürede bu oranın yüzde 50'yi geçeceğini söyledi. Peki faiz getirisi ne kadar? İşte faiz getirisi hesaplama:

500 bin lirasını 3 aylık yüzde 45 faize yatıran kişilere 3 ayın sonunda 53 bin 875 TL faiz getirisi olur.

1 milyon lirasını 3 aylık faize yatıran kişilere yüzde 45 faizde 92 gün sonra 107 bin 752 TL faiz verilir.

2 milyon lirasını 3 aylık faize yatıran kişiye yüzde 45 faizde 92 mevduat sonrası 215 bin 506 TL faiz ödemesi olur.

3 milyon lirasını 92 günlük faize yatıran kişilere ise yüzde 45 faizde 323 bin 259 TL faiz verilir.

YÜZDE 50 FAİZDE REKOR FAİZ GETİRİSİ

Bankacılık sektörü, faizlerin kısa sürede 50'nin üzerine çıkabileceğini söyledi. Peki yüzde 50 faizde getiri ne kadar olur?

500 bin liranın 3 aylık faiz getirisi: 59 bin 861 TL

1 milyon liranın 3 aylık faiz getirisi: 119 bin 724 TL

2 milyon liranın 3 aylık faiz getirisi:239 bin 451 TL

3 milyon liranın 3 aylık faiz getirisi: 359 bin 176 TL

Buna göre bakacak olursak 3 milyon liranın faiz getirisinin yakın zamanda aylık 120 bin liraya kadar gelmesi bekleniyor.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler Finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Finans7 sadece bilgilendirir.

Yorumlar (2)

Seç


Ziyaretçi 11 Gün Önce
oh ne güzel. zenginler servetine servet katsın. devamke
Ziyaretçi 11 Gün Önce
yeni müjde faiz