Son Dakika: Bakan Soylu Suriyeli Seçmen Sayısını Açıkladı!

Son Dakika: Bakan Soylu Suriyeli Seçmen Sayısını Açıkladı!

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

Haberler 18 Ağu 2022 23:03 1
Son Dakika: Bakan Soylu Suriyeli Seçmen Sayısını Açıkladı!

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katılıdğı televizyon programında Suriye'nin kuzeyinde yaşanan olaylar ve Türkiye'deki sığınmacılarla ilgili de kritik açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu; "Komşumuzda yaşanan bir dram var. Elbette kendi ülkelerine dönecekler. Türkiye bu süreci bir politikayla yönetiyor. Biz o insanları ölüme terk edemeyiz. Operasyon bölgelerinde hayat normale dönmüş durumda." diye konuştu. Bakan Soylu, 2023 seçimleri yaklaşırken en çok merak edilen konulardan olan Suriyeli seçmen sayısını da açıkladı.

SURİYELİ SIĞINMACILAR TARTIŞMASI

Suriyeli sığınmacılar ile ilgili konuşan Bakan Soylu, "Komşumuzda yaşanan bir dram var Milyonlarca insan yerinden edildi ve ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bu insanların en büyük bölümü Türkiye'ye geldi. 2011'de başladığı zaman biz bu sürecin bu kadar uzun süreceğini tahmin etmedik. Bu insanlar elbette kendi ülkelerine dönecekler. Türkiye bu süreci bir politikayla yönetiyor. Biz o insanları ölüme terk edemeyiz. Operasyon bölgelerinde hayat normale dönmüş durumda. Türkiye'de 3 milyon 650 bin Suriyeli sığınmacı var. Araştırmalarda Suriyelilerin yüzde 70'i dönmek istiyor." Dedi.

SURİYE'NİN KUZEYİNDE YAŞANAN OLAYLAR

Bakan Soylu, "Biz o bölgeyi avucumuzun içi gibi biliyoruz, yapılan her şeyi biliyoruz. Burada her hamleyi gerçekleştiriyorlar. Türkiye'de bir provokasyona müsaade edilebilir mi? Güvenlik açısından bana göre Cumhuriyet tarihimizin en güçlü zamanındayız. Türkiye içerisinde geçmiş izlerden kalan bir takım denemelere girebilirler ama hemen gereğini yerine getirebilme kabiliyetine sahibiz. Suriyeliler içinde bir provokasyon kesinlikle olamaz." diye konuştu.

BAKAN SOYLU SURİYELİ SEÇMEN SAYISINI AÇIKLADI

Suriyeli seçmen sayısının 120 bin olduğunu ve  211 binini vatandaş yaptıklarını söyleyen Bakan Soylu, "Bunun 91 bini çocuk. Bunlar kimler? Çok kriterimiz var. Sanatkarı var, mühendisi var, doktoru var, iyi öğrencisi var, sigortalı çalışmaya devam eden var. Bir ara bir şikayet vardı, en iyileri Avrupa'ya gidiyor. Türkiye bir çadır devleti değildir. İlk kez de vatandaş yapmıyor. Bu işin kriterleri var."Dedi.

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 42 Gün Önce
120 bin seçmen var, 211 bini Vatandaş yapılmış, 91 bini çocuk, Sanırım burada bir matematik hatası var 🤨