Son dakika: Bakan Işıkhan'dan 'asgari ücret' açıklaması
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Bakan Işıkhan'dan 'asgari ücret' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan asgari ücret ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. İşte detaylar...

Çalışma Hayatı 15 Kasım 2023 17
Son dakika: Bakan Işıkhan'dan 'asgari ücret' açıklaması

Son dakika: Bakan Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan asgari ücret ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Işıkhan yaptığı açıklamada “Tabii ki her tarafı dinleyeceğiz. Sosyal diyalog bizim en önemli iletişim aracımız. Katkı getireceğine inanıyorum” dedi.

Bakan Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının ne zaman başlayacağı sorusu üzerine, “Aralık ayının ilk haftasında işçi ve işveren temsilcilerini davet edeceğiz. Komisyon çalışmalarımızı bu şekilde başlatmış olacağız. Süreç ilerlesin bakalım. Her zaman söylediğimiz gibi, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme ilkesi bizim için en temel ilke olacak” dedi.

İŞÇİLERİN KOMİSYONA KATILMASI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçileri temsil eden Türk-İş Konfederasyonu’nun komisyonda asgari ücretle çalışan işçilere de yer vereceğinin belirtilmesi üzerine Işıkhan, “Tabii ki her tarafı dinleyeceğiz. Sosyal diyalog bizim en önemli iletişim aracımız. Sosyal diyalog mekanizmasıyla bu şekilde harekete geçeceğiz inşallah. Katkı getireceğine inanıyorum” diye konuştu.

TÜRK-İŞ'İN AÇIKLAMASI

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay, 2024'te geçerli olacak asgari ücret görüşmelerinde, TÜRK-İŞ heyetinde 4 işçiye yer vereceklerini duyurdu.

Atalay, yaptığı açıklamada, 2024'te geçerli olacak asgari ücret görüşmelerinin aralık ayında başlayacağını belirtti.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti, işçi, işveren ve hükümetten 5'er olmak üzere 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonunun belirlediğini anımsatan Atalay, şunları kaydetti:

"Komisyonda 5 kişilik TÜRK-İŞ heyetinde bu yıl farklı mesleklerden asgari ücretli 4 işçi yer alacak. TÜRK-İŞ yönetiminden bir sendikacı ile sendikalı olmayan garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi farklı mesleklerden 4 işçi kardeşimiz görüşmelerde milyonlarca asgari ücretliyi temsil edecek. Önceki yıllarda 1 işçi komisyonda yer alıyordu, bu yıl ilk kez 4 işçi pazarlık masasında olacak."

NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrete yüzde 40 zam gelmesi durumunda yeni asgari ücret 4 bin 560 lira artarak 15 bin 962 lira olur.

Asgari ücrete yüzde 45 zam gelmesi durumunda yeni asgari ücret 5 bin 130 lira artarak 16 bin 534 lira olur.

Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam gelmesi durumunda yeni asgari ücret: 17 bin 103 lira olru.

Sizce asgari ücret kaç TL olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

NE ZAMAN?

Asgari ücret zammı belli Aralık ayında belli olacak. Zam belli olduğunda bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (17)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 7 Ay Önce
%20 den fazlası işsizlik ve aşırı zam demek.asgari ücret zammı halkı mağdur ediyor
Ziyaretçi 7 Ay Önce
asgari ücret calışanim asgari üçrete zam yapılmasına hiç memnun deyilim bir yandan zsm oluyor diyer yandan herşeye iki katı zam yapılıyor ne snladik asgari ücret zamından hadi ben iyi kötü geciniyorum ya calısamayanlar ? açikca söylüyorum yetmiyor sebes piyasa zammını durdurun sonra askagi çalışanlarına zam yapın artık serbes piyasa zammına dur diyin yeter 20 bin bile yetmez kiraciyim kiram 2 kat zamlandi burdan buyuklerime sesleniyorum lütfen.
Ziyaretçi 7 Ay Önce
Asgari ücretin ne kadar olması önemli değil yapiacak zam işçi maliyeti olarak zam olarak tekrar bizlere yansıyacak. Önemli olan TL nin değer kazanarak alım gücünün yukselm si elli bin olsa ne fark edecek bu ekonomide A dan Z ye her şeye zam gelecek yine.
Ziyaretçi 7 Ay Önce
bence asgari ücret şuan minimum 23500 TL olmalı tabi emekli maaşları da en az asgari ücret tutarında olmalı
Ziyaretçi 7 Ay Önce
%100 den aşağısı sefalettir.