Son Dakika: Bakan Bilgin'den Kadro Müjdesi Geldi (Taşerona, Geçici İşçi ve Belediye İşçilerine Kadro Var mı 2022)

Son Dakika: Bakan Bilgin'den Kadro Müjdesi Geldi (Taşerona, Geçici İşçi ve Belediye İşçilerine Kadro Var mı 2022)

Son dakika haberi: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin taşerona ve geçici işçilere kadro konusunda açıklama yaptı.

Çalışma Hayatı 21 Eylül 2022 18:44 129
Son Dakika: Bakan Bilgin'den Kadro Müjdesi Geldi (Taşerona, Geçici İşçi ve Belediye İşçilerine Kadro Var mı 2022)

Son dakika: Bakan Bilgin'den taşerona kadro müjdesi geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı son dakika açıklamasında taşerona kadro meselesine değindi ve dikkat çeken ifadeler kullandı. Bakan Bilgin , kadro konusunda çıkan sorunların giderileceği konusunu dile getirdi. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI ARALIK AYINDA

Bakan açıklamasına asgari ücrete gelecek zam konusuna değinerek başladı. Bakan yaptığı açıklamada asgari ücret zammı için Aralık ayını işaret edrek, “Geçtiğimiz dönem asgari ücrete tarihin en yüksek oranında zam yaptık. Temmuzda da yaptık. Aralık geliyor, aralıkta da yapacağız. Biz, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız. İnsanlarımızı rahatlatmamız lazım” dedi.

AMERİKA GİBİ PARAMIZ YOK

Bakan sözlerinin devamında devletin Amerika gibi 20 trilyonu aşan bir geliri olmadığını söyledi ve"İngiltere ya da Almanya gibi milli gelire sahip değil. Ne kadarız? 1 trilyon dolara yakınız. Buna rağmen Türkiye, 20 trilyon dolarlık ekonominin yaptığını, sosyal bakımdan yaptı, vatandaşlarını korudu. Dolasıyla Sayın Cumhurbaşkanımız bu enflasyon döneminde 'yurttaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz' dedi. Bu konuda bakanlık olarak üzerimize düşen her şeyi yaptık. Asgari ücreti tarihinin en yüksek zammıyla arttırdık. Arkasından temmuzda da bir artış yaptık. Şimdi aralık geliyor, aralıkta da yapacağız. Yani biz yurttaşlarımızı, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız." dedi.

Bakan sözlerinin devamında, "Esnafın bazı sorunları mevzuatla ilgili sorunlar. Çözülebilecek sorunları hemen çözmemiz lazım. Prim gün sayısındaki farklılık ciddi bir sorun. Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı size söyleyeyim. Burada emekliliği hak etme şartlarını standardize etmemiz lazım. Bu hem farklı mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik duygusunun oluşmasını ortadan kaldırır hem de devletle toplum arasındaki güven duygusunu güçlendirir. Çalışma Bakanlığı her insanımızın yanındadır."

TAŞERON VE GEÇİCİ İŞÇİLER KONUSU

Bakan sözlerinin devamında taşeron işçiler, EYT ve geçici işçiler konusuna değindi ve "Geçtiğimiz iki çeyrek Türkiye yüzde 7,5 ve yüzde 7,6 büyüdü. Ne yaptık? Yaklaşık 1 milyona yakın istihdam ürettik. Sorunun çözümü bu. Enflasyonu küçülerek değil, büyüyerek çözeceğiz. Üretimle, ihracatla çözeceğiz. Türkiye ne kadar ihracat yaparsa ne kadar turizm geliri elde ederse enflasyona karşı o kadar üretime dayalı gücünü kullanıp bu sorunu aşma kabiliyetine sahip olur. Dolayısıyla enflasyonun meydana getirdiği tahribatı büyüme yoluyla, üretim gücümüzle aşacağız. Biz de bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları çözeceğiz. Asgari ücretle çözeceğiz, 3600 ile çözüyoruz, EYT ile çözeceğiz. Bunların hepsi önümüzdeki dosyalar. Birer birer çözeceğiz. Geçici işçiler sorununu çözeceğiz. Taşeronların kadroya alınmasında, o dönem 90 bin kişi kapsam dışı kalmıştı. Onların sorununu çözeceğiz. Bütün bunları çözüp çözüp ilerleyeceğiz." dedi.

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİ DE BEKLENTİ İÇİNDE

Bakan bu açıklamasında belediye şirket işçilerinin kadro sorununa değinmedi. Yüz binlerce belediye şirket işçisi Bakan Bilgin'den bu konuda müjde bekliyor. Siz hangi kurumdan kadro bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (129)

Seç


Ziyaretçi 6 Gün Önce
Typ li geçici işçlere kadro bekliyoruz beş ay sonra işsiz kalacağız.
Ziyaretçi 6 Gün Önce
Belediye iscilerine kadro ilave tediye.
Ziyaretçi 6 Gün Önce
Belediye sirket işçilerinin hakkı yendi lütfen bu hakkı iade edin sizden fazla bir şey istemiyorlar kandirildilar simdi de vakti zamanında verilmesi gereken hakkı istiyorlar
Ziyaretçi 6 Gün Önce
696 khk belediye çalışanları kadro haklarını istiyor bizler ailelerimizle beraber 3 milyon kişiyiz bizleri görmezden gelemezsiniz
Ziyaretçi 6 Gün Önce
Orman yangınlarında taserondan calisan yangın tırmık ekibi de kadro bekliyor