Son dakika Bakan Bilgin, kimlere kadro verileceğini açıkladı: Taşerona, TYP, belediye şirket işçilerine kadro var mı 2023

Son dakika Bakan Bilgin, kimlere kadro verileceğini açıkladı: Taşerona, TYP, belediye şirket işçilerine kadro var mı 2023

Son dakika haberi: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada kimlere kadro verileceğini söyledi.

Çalışma Hayatı 13 Mayıs 2023 11:48 49
Son dakika Bakan Bilgin, kimlere kadro verileceğini açıkladı: Taşerona, TYP, belediye şirket işçilerine kadro var mı 2023

Taşerona kadro ile ilgili son dakika açıklaması geldi.

Taşerona kadro ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan Vedat Bilgin yaptığı açıklama taşeron işçilere kadro konusunun hazır olduğu ve kadro çalışmasının seçimden sonra gündeme geleceğini söyledi. Bakan açıklamasında kimlere kadro verileceğini söyledi. Peki taşerona kadro ne zaman? TYP işçilerine kadro müjdesi gelecek mi? Belediye şirket işçilerine kadro süreklilik gelecek mi? Hangi işçilere kadro gelecek?

Bakan yaptığı açıklamaya memur maaş zammına değinerek maaşın 22 bin liraya çıkarıldığını söyledi ve “Geçtiğimiz günlerde kamu işçilerimizle toplu sözleşme yaptık. Kamuda yaklaşık 700 bin küsur kamu işçisi var. Farklı sektörlerde yer altı maden işlerinde çalışanlardan, enerji işçilerine kadar birçok sektörde işçilerimiz var. İşçilerimizi memnun eden bir sözleşme yaptık. Yüzde 50 istiyorlardı, 45 oldu. Taban ücretini de 13  istiyorlardı, Sayın Cumhurbaşkanımız 15 yaptı. Memurların toplu sözleşmesinin yasal süreci ise Temmuz ayında yapılacak düzenlemeyi mümkün kılıyor. Ben çalışmayı hazırladım, Sayın Cumhurbaşkanımıza önerdim. Onun teknik ayrıntılarını yani 22 bin lira alan en düşük memur maaşının üstündekini de şu anda çalışıyoruz. O rakamlarda aşağı yukarı şekillendi. Temmuz ayında kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Em düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili konuşan Bakan Bilgin, 7500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere maaş zammına da değindi ve “7 bin 500’ün üzerinde maaş alanlar düzenlemeden faydalanamadı. Onların da faydalanabileceği bir düzenlemeyi yaparak en alttan yukarı doğru farklılaşan bir zam oranı uygulanacak. Biz iki sene önce bu mevzuyu çalıştığımızda EYT’yi hangi kaynaktan karşılayacaksınız diyorlardı.  Ona 120 Milyar Türk Lirası kaynak ayırdık” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILACAK

Asgari ücrete yapılacak zam ile ilgili açıklama yapan Bakan Bilgin, “Fiyatların reel durumu, ücretlerin fiyat dalgalanmaları arkasındaki reel durumu, ortalama enflasyonu dikkate alacağız. Reel ücretlerin reel tablosunu çeşitli parametrelere göre belirleyerek dolar bazında, 500 dolar civarında bir asgari ücret politikasının Türkiye açısından gerçekçi olduğu kanaatindeyim. Bunun sebeplerinden biri şu, Türk ekonomisi ihracat yaptıkça, ihracata dayalı büyüdükçe buna imkân veriyor. İkincisi, ücretlerin alım gücünün artması ekonomide iç talebin canlı tutulması açısından önemli. Üçüncüsü de asgari ücreti 500 dolar ya da o reel düzeyde gerçekleştirdiğiniz zaman, bütün ücretlilerin ücretleri yukarı doğru tırmanıyor" dedi.

KİMLERE KADRO VERİLECEK?

Kimlere kadro verileceği ile ilgili soruya Bakan Bilgin, “Yaklaşık 900 bin taşeron işçisini kamuya kadrolu hale getirdik ama kalan 80 bin kişi vardı. Şimdi sayıları artmış. Bunlar için çalışmanın hazırlığını yaptık, Meclis’e sunma aşamasındaydık fakat deprem, Meclis’in çalışma süresini kısıtladığı için sadece geçici işçileri yetiştirdik. Taşeron işçiler de önümüzde, dosyamız hazır, Meclis’e sunulacak halde. Kimse endişe etmesin” şeklinde yanıt verdi.

Bu açıklamaya bakacak olursak taşerona kadro kapsamında KHK ile kadroya geçemeyen işçilerin kadroya alınacağı görülüyor. Kimlere kadro verileceği sorusunda TYP, belediye şirket işçilerine kadro cevabı gelmedi.

Kadrodan haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (49)

Seç


Ziyaretçi 19 Gün Önce
typ MEB temizlik görevlisine süresiz istemiyoruz lütfen sesimizi duyun
Ziyaretçi 19 Gün Önce
typ MEB temizlik görevlisine süresiz istemiyoruz lütfen sesimizi duyun
Ziyaretçi 19 Gün Önce
typ MEB temizlik görevlisine süresiz istemiyoruz lütfen sesimizi duyun
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Biz cumhur ittifakı nı destek liyoruz ama typ yok kadro istiyoruz
Ziyaretçi 21 Gün Önce
BELEDİYE ŞİRKET ÇALIŞANLARI 2. TURDAN ÖNCE SİZLERDEN AK PARTİ İKTİDARINDAN KADRO BEKLİYOR