Son Dakika: Asgari Ücrete Zam İçin Sıkı Pazarlık Başladı

Son Dakika: Asgari Ücrete Zam İçin Sıkı Pazarlık Başladı

Asgari ücrete ek zam konusunda sıkı pazarlık başladı. Son teklif DİSK'ten geldi ve senede 4 defa zam talep edildi.

Ekonomi 14.6.2022 10:09 2
Son Dakika: Asgari Ücrete Zam İçin Sıkı Pazarlık Başladı

Asgari ücrette sıkı pazarlık başladı.

2022 yılında yüksek gelen enflsyon karşısında ciddi oranda gerileyen , alım gücü oldukça düşen asgari ücret için zam teklifleri masaya gelmeye devam ediyor. Vatandaşlar asgari ücrete zam yapılmasını isterken henüz bu konuda net bir açıklama gelmemesi tedirgin ediyor.

Dün açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücretlilere zam demedi ama tüm çalışanların kayıplarını telafi edeceğiz diyerek zam olabileceği sinyalini verdi. Bu açıklama sonrası DİSK'ten bir son dakika açıklaması geldi.

ÜLKEMİZDE YANLIŞ ANLAŞILAN ASGARİ ÜCRET ASLINDA NEDİR?

Asgari ücret, bir işverenin işçiye vermesi gereken en az tutar olarak belirlenir ve bu tutardan az maaşla işçi çalıştırılamaz. Ülkemizde asgari ücretle çalışan kişi saysı yüzde 42 seviyesinde iken dünyada bu oran oldukça düşük seviyelerde bulunuyor. 

Asgari ücret vasıfsız , yeni başlayan bir kişiye verilmesi gereken ücrettir. Ancak ülkemizde birçok işyerinde asgari ücret, sanki bir işçiye verilmesi gereken en fazla maaşmış gibi.

YILDA 4 DEFA ZAM TEKLİFİ MASADA

DİS asgari ücret için bir son dakika açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada komisyonun acilen toplanması ve asgari ücrete ek zam yapılması istendi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yılda 4 defa zam yapılmasını istedi. 

Her ay yüksek gelen enflasyon nedeniyle asgari ücretin senede 1 defa değil en az 3 ayda bir belirlenmesi gerektiğini söyleyen DİSK, asgari ücret tespit komisyonunun toplanmasını istedi. 

MASADA SIKI PAZARLIK

Asgari ücrete zam için formüller araştırılıyor. Son formülün , devletin aldığı 750 liralık vergiden vazgeçmesi ve bunun işçiye verilmesi formülü oldu. Buna ek olarak işverenlerin de ek zam yapması istenecek. 

HAZİRAN SONUNDA NETLEŞECEK

Asgari ücrete zam kararı Haziran ayı sonunda netleşecek. Açıklama geldiğinde bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (2)

Seç

Ziyaretçi 11 Gün Önce
Cumhurbaşanı ocaktan önce zam olmayacığını açıkladı
Ziyaretçi 12 Gün Önce
Başka şeylere gelince direk zam maaşlara gelince konuş yorumla tartış tekrar tekrar aynılarını sürdür oh ne ala memleket