Son Dakika: Asgari Ücret Zammında 3 Rakam Belli Oldu (2023 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?)

Son Dakika: Asgari Ücret Zammında 3 Rakam Belli Oldu (2023 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?)

Son dakika haberi: Asgari ücrete 2023 zammı için ilk rakamlar geldi. İşlte son dakika açıklaması ve beklenen 3 rakam.

Ekonomi 7 Eylül 2022 18:00 38
Son Dakika: Asgari Ücret Zammında 3 Rakam Belli Oldu (2023 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?)

Son Dakika: Asgari ücrete zamda 3 rakam açıklandı: Yeni yılda asgari ücret bu 3 rakamdan biri olabilir.

2022 yılında asgari ücrete iki defa zam geldi. Son olarak 1 Temmuz'da zam gelmiş ve 4 bin 250 lira olan asgari ücret , 5 bin 500 liraya çıktı. Zammın üzerinden 2 ay geçti ve gelen enflasyonla birlikte asgari ücretin alım gücü düşmeye başladı.

Bilindiği üzere seçimler 2023 Haziran ayında yapılacak. Seçim sürecine girilmesi ile birlikte hükümet birçok adım atmaya başladı. Son olarak bugün gelen açıklamada , yeni bir sosyal yardım paketi hazırlıklarının başladığına yer verildi. Dar gelirli ve orta gelir grubundaki vatandaşlara yönelik başlatılacak yeni kampanyada nakdi ödemeler, eğitim öğretim yardımı, aile destek paketi ve fatura yardımları yapılacağına yer verildi.

Seçim sürecined en merak edilen konuların başında ise asgari ücret var. Aralık 2022 'de başlayacak 2023 asgari ücret zammı görüşmelerinde 2023 yılı asgari ücret miktarı belirlenecek. Komisyonda işçi kesimini temsilen Türk İş Sendikası, işveren kesimini temsilen TİSK ve hükümet kesimini temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yer alacak. 

Komisyon yapacağı toplantıların sonucunda asgari ücret zammını belirleyecek. 

BU 3 RAKAMDAN BİRİ OLACAK

Asgari ücret ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Açıklamada 2023 asgari ücretinin bu 3 rakamdan birine yükseltileceği bildirildi:

İlk formülde enfalsyonun üzerinde bir zam yapılacak. Orta Vadeli Programda hedef yüzde 65 enflasyon. Buna göre zam yapılırsa asgari ücret 4 bin 253 lira üzerinden hesaplanınca 7 bin 17 lira olacak.

İkinci formülde Temmuz'daki zamma göre hesaplama yapılacak. Ancak bu rakama göre hesaplama, ikinci 6 aylık enflasyona göre belirlenecek ve yüzde 30'un üzerinde gelecek zamla yeni asgari ücret belirlenecek. Buna göre asgari ücret 7 bin 425 liraya çıkacak.

Son formülde ise yüzde 65 hedef üzerinde 6 aylık enflasyon kadar artış yapılır ve asgari ücret 6 bin 600 lira olur. 

Sizce hangisi olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

TARİH BELLİ OLDU

Asgari ücret zammında tarih belli oldu. Aralık ayının 28 'inde belli olacak. Zam belli olunca bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (38)

Seç


Ziyaretçi 22 Gün Önce
Bence fiyatlar düşürülmeli örneğin askari ücrete %30 zam geliyorsa gıdaya ona buna daha fazla vatandaş kafasına göre zam vuruyor böyle daha çok sıkıntı oluyor
Ziyaretçi 23 Gün Önce
En düşük emekli maasi ne olacak peki 3500 lira çırak parasi, sanki sadaka verir gibi zam yapılıyor ocak ayinda 1000 daha yapsa ne yapmasa ne adam akilli bir iyilestirme olmazsa, en düşük emekliler varya iste onlarda en düşük oy orani ile kaybettirirler size
Ziyaretçi 23 Gün Önce
Hep asgari ücret konuşuluyor 3500 tl alan emeklinin halli ne olacak
Ziyaretçi 23 Gün Önce
Fasa fiso filli boyama
Ziyaretçi 23 Gün Önce
Yapılacak zamlara göre hesaplanmalı en az 10000 olmalı kiralar 4 bın 5 bın çalışan iki kişiye göre hesaplanıyor ya çalışan tek kişiyse gider gelirin 3 katı malesef