Son dakika: Asgari ücret zammına Cumhurbaşkanı Erdoğan müdahalesi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Asgari ücret zammına Cumhurbaşkanı Erdoğan müdahalesi

Son dakika haberi: Asgari ücrete zam konusunda yeni açıklama geldi. Gelen açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahalesi ile rakamın artacağına yer verildi.

Son dakika: Asgari ücret zammına Cumhurbaşkanı Erdoğan müdahalesi

Son dakika: Asgari ücrete Cumhurbaşkanı Erdoğan müdahalesi geliyor.

Asgari ücret tespit komisyonu 2. toplantısını önceki gün yaptı. Yapılan toplantıdan sorna gelen açıklamada herhangi bir rakamın konuşulmadığı bildirilirken kulislerden ilk bilgiler geldi.

Gelen bilgide asgari ücrete zam için 3 rakamın masaya geleceği öğrenildi. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem yaptığı son dakika açıklamasında Ankara'da bazı üniversitelerden ve piyasadan bilgiler alındığını ve daha sonra bir rakamın ortaya çıkacağını söyledi.

Bu kapsamda 3 formülün öne çıktığını, önceki gün bu konunun da komisyonda görüşüldüğü bildirildi. 6 aylık yüzde 38 enflasyon zaten zam olarak verilecek. Ancak hükümet, her dönem enflasyon üzeri zam yapıyordu. Bu kapsamda zammın yüzde 40-45-50 civarında olması bekleniyor.

Yüzde 40 zam olması durumunda yeni asgari ücret 15 bin 962 lira olacak.

Asgari ücrete yüzde 45 zam gelmesi durumunda yeni rakam 16 bin 533 TL olur.

Yüzde 50 zam gelmesi durumunda ise yeni asgari ücret 17 bin 103 lira seviyesinde olur.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN MÜDAHALESİ İLE ARTACAK

Faruk Erdem, asgari ücrete Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahalesi ile rakamın daha da yukarı çıkacağını söyledi. Yüzde 40 ile 45 civarında bir zam olması ve Erdoğan'ın dokunuşuyla rakamın 17 bin lira olacağını söyleyen Erdem, şu ifadeleri kullandı:

"Burada yüzde 40-45 gibi bir zam yapılıp sonradan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dokunuşuyla 16 bin 500 ila 17 bin arasında net rakamın çıkacağı bilgileri de geliyor. Tabi geçim rakamları elbette konuşuluyor. İş veren tarafı da maliyetlerini ortaya koyacak. Yapılacak her zamda işverene maliyet 22 bin TL'yi geçiyor. En önemli referans enflasyon olacak"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (3)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
Oy atmıcam artık ne yaparlarsa yapsınlar
Ziyaretçi 6 Ay Önce
5 çalışanım var şu anda demek ki 3 indireceğim benim gibi yüzlerce kişi işçi çıkaracak bu da işsizlik oranı artacak demek
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Aman el atmasın