Son dakika: Asgari ücret toplantısı ardından TÜRK-İŞ'ten ilk açıklama
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: Asgari ücret toplantısı ardından TÜRK-İŞ'ten ilk açıklama

Son dakika: Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı sona erdi. Toplantı ardından TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar'dan ilk açıklama geldi.

Son Dakika 18 Ara 2023 4
Son dakika: Asgari ücret toplantısı ardından TÜRK-İŞ'ten ilk açıklama

Son dakika: Asgari ücret toplantısı ardından TÜRK-İŞ'ten ilk açıklama geldi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ikinci kez asgari ücreti görüşmek üzere bir araya geldi. Toplantı ardından ilk açıklama TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar'dan geldi. Ağar yaptığı açıklamada "İş veren tarafından rakam çıkmadı" dedi.

'RAKAM KONUŞULMADI'

Bir rakam konuşulmadığını belirten TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar "Rakam olmadığı için mutabakata varılma diye bir şey yok. Tekrar bir araya geleceğiz. Biz talep eden kişiyiz. Para verenler rakam söyleyecek ki biz ona göre değerlendireceğiz. İş veren tarafından rakam çıkmadı. Onlar söylemeden biz bir rakam söylemeyiz." dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar açıklamalarının satır başları;

Şu an sonuç yok, görüşmeler süratle devam edecek. Kısa zaman içerisinde mutabakatla bitirilmesini arz ediyoruz. Rakam belli olmadığından dolayı bir şey söyleme imkanımız yok. Geçim şartları belli. Asgari ücretle çalışan insanların geçinemediği belli. Ev kirasını ödeyemediklerini biliyoruz. Büyükşehirlerde ev kirası 10 bin TL'den aşağı yoktur. O nedenle bunları iyi değerlendirmek lazım. Şu anda bir rakam ortada yok. Biz TÜRK-İŞ Genel Başkanımızla da görüşerek sonuca gitmeyi kısa zaman içerisinde düşünüyoruz.

BU HAFTA YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

Asgari en az ücret demektir. Asgari ücretle genelde çalışan insanlarımız sendikalı olmamasından dolayı bütün iş yerlerinde insanlarımız asgari ücretle çalışmaktadırlar. Ülkemizde büyük kayıt dışı var. Kayıt dışılığı konuşmak lazım. Ben kamuoyunda yanlış yönlendirmeme anlamında bizleri takip etsinler. Bu hafta içerisinde inşallah tekrar bir araya gelerek bu işin sonucuna gidilmesini düşünüyoruz. Günü belli değil görüşüp bize bilgi verecekler. Kısa zaman içerisinde bilgi verirler diye düşünüyoruz. Asgari ücretin insanlarımızı mutlu edecek şekilde sonuçlanmasını diliyoruz.

Biz talep eden kişiyiz, para veren kişi değiliz. Para verenler rakam söyleyecek ki biz ona göre değerlendirme yapacağız. Biz TÜRK-İŞ olarak bir rakam söylediğimiz zaman o rakamın altına inme şansımız yok. İşveren, hükümet tarafından bir rakam söylenecek ki biz evet, hayır diyeceğiz." dedi.

 ASGARİ ÜCRETTE BEKLENEN RAKAMLAR

Asgari ücrete beklenen zam oranlarına göre oluşacak net ve brüt rakamlar ise şu şekilde:

Yüzde 35’lik zamda net 15 bin 392 lira, brüt 18 bin 109 lira

Yüzde 40’lık zamda net 15 bin 962 lira, brüt 18 bin 779 lira

Yüzde 45’lik zamda net 16 bin 532 lira, brüt 19 bin 450 lira

Yüzde 50’lik zamda net 17 bin 103 lira, brüt 20 bin 121 lira

Yüzde 55’lik zamda ise net 17 bin 673 lira, brüt 20 bin 791

ASGARİ ÜCRET 3.TOPLANTI NE ZAMAN?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bu hafta yeniden bir araya gelmesi ve Aralık ayının sonunda asgari ücret zammının açıklanması bekleniyor. Sizce asgari ücret zammı ne kadar olmalı? Yorumlar kısmından yazın. Asgari ücret görüşmelerinden haberdar olmak için uygulamamızı indirin;

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
Yüzde 50 diye sartlandirmak da ne duruma göre kalem kalem hesaplanır kira fatura market en az 4 kişilik aile için ne ise ondan başlanır pazarlık ha fazlası olursa oda bir nebze sosyal hayat için ay da bir dışarı çıkarsın veya çocuğunun cebine harçlık koyarsın 3.5 kez el vicdan vesselam
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Yani en yüksek 55 yani bunumu anlamam gerekiyor 17 000 arkadaşlar o paralara ev kirası zor yıl başından sonra elinizi vicdanınıza koyun Allah aşkına bu yaptığınız zulüm zulüm yazıklar olsun size be güzel ülkem ne hale geldi tesadüfmü bilmem ama 1500 lira verdiğim kira biraz önce ev sahibim aradı 7000 lira dedi ödeyemem dedim çık ozman dedi çıksan napacaksın 1500 bedava diyecek arkadaşlar olacaktır siz o evi görüp ondan sonra yorum yapın saygılarımı sunuyorum
Ziyaretçi 6 Ay Önce
Sayın devlet büyüklerimiz sizden çok Adil bir hakedilecek gecinilecek bir askari ücret olunmasini istiyoruz bu ülkede kaç milyon askari ücretli çalışan var çalışan işçiler var lütfen sizden rica ediyoruz bir halk olarak Askari ücret şimdiki geçim dunyasinda verdiyiniz rakamlar hiçbir askari ücretliye yetmiyor evkiralari başını almış gidyolar bire besyapyolar evsahipleti lütfen sayın devlet büyüklerimiz elinizi vicdanınıza koyun 4 kişilik bir ayle geçim sevyesi evkirasi 10000 milyar şöyle lunca ikicicuk geriye kalan market fiyatları alisferis apinca bu paralar yetmiyor askari ücret enaz memur mayislarindan bitik düşük olması lazimm senede bikere zam olsun oda dolgun bı askari ucret olsun biz bunada razıyız efendim lutfennn ricaaa ediyoruz isallah adilll birakam olur tüm halka teşekürler
Ziyaretçi 6 Ay Önce
17103 lira olmasın istiyuruz