Son Dakika: Amerika'dan Türkiye'ye Yaptırım Tehdidi

Son Dakika: Amerika'dan Türkiye'ye Yaptırım Tehdidi

Amerika'dan bir son dakika açıklaması yapıldı ve 3 Türk bankasına yönelik yaptırım tehdidi geldi.

Ekonomi 21 Eylül 2022 10:13 1
Son Dakika: Amerika'dan Türkiye'ye Yaptırım Tehdidi

Amerikalı üst düzey bir yetkili yaptığı son dakika açıklamasında yaptırım tehdidinde bulundu.

Amerika birleşik Devletleri'nden bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada Ameirka'nın yaptırım başlatma ihtimaline karşı İş Bankası ile Denizbank'ın harekete geçtiği ve Mir ödeme sisteminin devre dışı bırakıldığını , ancak diğer bankaların hala bu sistemi kullandığı ve bu nedenle 3 kamu bankasına yaptırım uygulanabileceği bildirildi.

MANTIKLI

İş Bankası 2 gün önce , Denizbank ise dün MİR ödeme sistemini devre dışı bıraktığını açıkladı. Rusya'nın uluslararası para transferi sisteminden çıkarılmasının ardından geliştirdiği MİR sisteminden çıkılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Amerikalı üst düzey yetkili, diğer bankaların da sistemden çıkması gerektiğini söyledi. 

Pazartesi yapılan açıklamada MİR ödeme sistemini kullanan bankalara ve bankaların yöneticilerine yaptırım uygulanacağı bildirilmiş, bu adım sonrası Denizbanmk ile İş Bankası bu uygulamayı durdurduklarını açıklamıştı. 

MİR NASIL KULLANILIYOR?

MİR ödeme sistemi, en çok Türkiye'ye gelen Rus turistler tarafından kullanılıyor ve ülkeler arası para transferi yapmaya yarıyor. 

Toplamda 5 banka bu sistemi kullanıyordu. Bu bankalardan ikisi, yani İş Bankası ile Denizbank bu sistemden çıktı. Sistem Ziraat , Halk ve Vakıf Bank tarafından kullanılıyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Amerikalı yetkili, 2 bankanın sistemden çıkmasının mantıklı olduğunu söyledi ve “Bankaların attığı bu adım oldukça mantıklı. Mir’in kullanımını durdurmak bankaları Rusya ile iş yapmak nedeniyle uygulanabilecek yaptırımlardan korumanın en iyi yollarından biri. Koalisyon tarafından uygulanan yaptırımların yanlış tarafında kalmak istemedikleri için daha fazla bankanın Mir’i kullanmayı bırakmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 4 Gün Önce
text