Son Dakika: AMB Beklentinin Üzerinde Faiz Arttırdı Euro TL Uçuşa Geçti (Neden Yükseliyor?)

Son Dakika: AMB Beklentinin Üzerinde Faiz Arttırdı Euro TL Uçuşa Geçti (Neden Yükseliyor?)

Son dakika haberi: Avrupa Merkez Bankası beklentinin üzerinde faiz arttırdı ve Euro sert yükselmeye başladı.

Döviz 21 Tem 2022 15:38 0
Son Dakika: AMB Beklentinin Üzerinde Faiz Arttırdı Euro TL Uçuşa Geçti (Neden Yükseliyor?)

Avrupa Merkez Bankası faizleri 50 baz puan arttırdı.

Avrupa Merkez Bankası tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada faizlerin 50 baz puan arttırıldığına yer verildi. 11 yıl sonra ilk defa faiz artırımına giden Avrupa Merkez Bankası, ana refinanman oranını yüzde 0,50, marjinal borç verme imkanını yüzde 0.75 ve mevduat faizini de yüzde 0 seviyesine çıkardı. 

Yayımlanan karar metninde gelecek toplantılarda daha çok faiz normalizasyonun uygun olacağına işret edildi. Karar metnine baktığımızda bundan sonra da faiz artırımları olacağı, ancak artışların büyüklüğüne önceden değil toplantıdan toplantıya karar verileceği belirtildi. 

KArar sonrasında par piyasalarında Eylül ayı için 60 baz puanlık faiz artırım fiyatlaması görüldü. Bunun yanı sıra Avrupa Merkez Bankası, krize karşı tahvil aracının da onaylandığını kamuoyuna duyurdu. 

Bloomberg tarafından yapılan ankette ana refinansman oranı , marjinal borç verme imkanı ve mevduat faizinde medyan 25'er baz puanlık bir faiz artırımı bekleniyordu. Anketteki 53 ekonomistin 49'u 25 baz puanlık faiz artırımı beklerken 4'ü 50 baz puan beklediklerini söylemişti. 

EURO KURU ARTIŞA GEÇTİ

Geçen haftalarda ciddi değer kaybeden ve dolar ile birlikte tüm para birimleri karşısında değer kaybeden Euro kuru, bu karar ile güçlenerek yoluna devam etti. 1 'in altına geçen haftalarda inen parite şimdi 1.0262 seviyesinde olurken TL karşısında 1 Euro 18 lira 17 kuruş seviyesine kadar yükseldi. 

Yorumlar (0)

Seç