Son dakika: Almanya 2500 Euro maaşla 2 milyon işçi alımı başvurusu başlıyor 2023 Başvuru formu

Son dakika: Almanya 2500 Euro maaşla 2 milyon işçi alımı başvurusu başlıyor 2023 Başvuru formu

Son dakika haberi: Almanya 2 milyon işçi alımı yapacağını açıkladı. Konu ile ilgili Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

İŞKUR İlanları 14 Mart 2023 18:01 6
Son dakika: Almanya 2500 Euro maaşla 2 milyon işçi alımı başvurusu başlıyor 2023 Başvuru formu

Almanya'dan son dakika açıklaması geldi. Almanya 2 milyon işçi alımı başvurusu başlıyor.

Almanya'dan bir son dakika haberi geldi. Yapılan açıklamada son dönemlerde meydana gelen ciddi işçi eksiğinin kapatılması için yasa tasarısının hazırlandığına yer verildi. Hazırlanan yasa tasarısı ile yurt dışından 2 milyon işçi alımının yapılacağına yer verildi. İçişleri Bakanlığı tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada Almanya'ya gelmek, burada çalışmak isteyen işçilere vatandaşlık için kolaylık sağlanacağı ve işe girişte zorunlu tutulan dil şartının kaldırılacağına yer verildi.

Coronavirüs salgını ile başlayan personel eksikliği, her geçen gün daha da arttı. Her geçen gün daha da artan işçi eksiğinin yurt dışından yapılacak işçi alımları ile kapatılacağını bildiren Almanya İçişleri Bakanlığı, Alman vatandaşı olmak isteyenler ve Almanya'da çalışmak isteyenler için yeni bir yasa üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Söz konusu yasa teklifi ile birlikte Alman vatandaşlığına geçişler kolaylaşacak. 67 yaşının üzerinde olan vatandaşlar için test şartı kalkacak. İş başvurularında Almanca bilme şartı aranmayacak. Vatandaşlık için gereken ikamet süresi ise 8 yıldan 5 yıla indirilecek.

YASA GELİYOR

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yasa tasarısının şimdi hazırlık aşamasında olduğunu ve 1-2 ay içinde onaylanarak yürürlüğe gireceğini söyledi.

2 MİLYON İŞÇİ ALINACAK

Almanya'da özellikle havalimanlarında yaşanan sorunlarla birlikte Türkiye ve Balkan ülkelerinden işçi alımına onay vermişti. Onayın kapsamı daha da genişliyor ve Almanya 2 milyon işçi alımı yapacak. 

KADROLAR AÇIKLANDI

Söz konusu işçi alımının kadroları şu şekilde:

hasta yaşlı ve çocuk bakımı,
doktor,
mühendis,
yazılım uzmanı,
bilim insanı,
zanaatkar
garson
temizlik personeli
güvenlik görevlisi
hizmet sektörü çalışanları

Siz hangi kadroya alım bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın. Kadın erkek diğer vatandaşlarla bilgi alış verişi için TIKLA TAKİP ET

ALMANYA ASGARi ÜCRET NE KADAR?

2023 yılında saatlik 12 Euro olarak belirlenen asgari ücret, haftalık 40 saat çalışan bir işçi için 1920 Euro'ya denk gelmektedir. Euro kuruna baktığımızda 1920 Euro 39 bin TL'ye denk geliyor. Alınacak işçilere en az 2 bin 500 euro maaş verileceği bildirildi.

BAŞVURULAR BAŞLIYOR

Personel ve işçi alımına başvurular 2 ay sonra kanun yürürlüğe girdikten sonra başlayacak. Başvuruların İŞKUR üzerinden alınması bekleniyor. Başvuru ekranı açılınca bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (6)

Seç


Ziyaretçi 6 Gün Önce
Umarım dönüş sağlanır hdrakn1924@gmail.com buradan iletişime geçebilirsiniz
Ziyaretçi 6 Gün Önce
Nereye başvuru yapılır
Ziyaretçi 8 Gün Önce
Garson ve temizlik görevlisi inşaat ustası
Ziyaretçi 8 Gün Önce
Sıhhi ve mekanik tesisat için başvuru ?
Ziyaretçi 8 Gün Önce
Türk işçileri de olurmu peki bu doğru mu hemen başvurmak istiyorum