Son Dakika: Aile Destek Programı Başvurusu Yeniden Başladı: İşsiz, Ev Hanımı, Emekli ve Asgari Ücretliye 1250 TL Sosyal Yardım
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son Dakika: Aile Destek Programı Başvurusu Yeniden Başladı: İşsiz, Ev Hanımı, Emekli ve Asgari Ücretliye 1250 TL Sosyal Yardım

E Devlet kapısı üzerinden 1250 TL için yeni başvurular başladı. İşte başvuruya ilişkin bilgiler ve detaylar.

Haberler 14 Ekim 2022 13:38 15
Son Dakika: Aile Destek Programı Başvurusu Yeniden Başladı: İşsiz, Ev Hanımı, Emekli ve Asgari Ücretliye 1250 TL Sosyal Yardım

Ev hanımı, iş arayanlara ve emekliler ile asgari ücretlilere 1250 TL yardımda yeni başvuru başladı.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren son dakika açıklamaıs yapıldı ve Türkiye Aile Destek Programı kapsamında yeni başvuruların başladığına yer verildi. Başvuruya ilişkin detaylar finans7.com'da.

TÜRKİYE AİLE DESTEK PROGRAMI NEDİR?

Bu program kapsamında dar gelirli olan ancak sosyal yardım alamayan vatandaşlara ödeme yapılacağı açıklandı. Ödemeler 850 lira ile 1250 lira arasında değişecek ve ödemeler 1 sene boyunca vatandaşların banka hesaplarına yapılacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Bakan Yanık, "Üçüncü ödemeler de başladı. 15 milyar lira ile başlamıştık, 25 milyar lira artışla şu anda Türkiye Aile Destek Programı'mızın toplam bütçesi 40 milyar lira oldu. Hane gelirinin ve hanede yaşayan kişi sayısının oranlamasıyla 450 liradan başlayarak 600 liraya kadar destek veriyorduk. Bu miktarı da yükselttik. Şu anda her ay 850-1250 lira arasında desteklemiş olacağız." dedi ve destek verilen aile sayısını şu şekilde verdi:

"İlk ödememizde 831 bini aşkın vatandaşımıza ödeme yapmıştık ve 427,9 milyon lira ödedik. Eylülde ikinci ödememizde 1,6 milyon haneye 882,7 milyon ödedik. Bu ayki ödememiz de 2 milyondan fazla vatandaşımıza yapılacak. Kişinin gerçekten sosyal yardım ihtiyaçlısı olup olmadığının sistem üzerinden tespiti yapıldıktan sonra hak sahipliği doğuyor. Dolayısıyla bu ayki ödemede de 2 milyondan fazla haneye 1 milyarı aşkın desteğimiz olacak."

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Aile Destek progrmaına başvuru yapacak vatandaşların taşıması gereken şartlar şu şekilde:

Türk vatandaşı olması,

Mavi Kart sahibi olmaması,

Yerleşim adresinin yurt dışında olmaması,

18 yaşından küçük olmaması,

Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunmaması.

EN ÖNEMLİ ŞART GELİR ŞARTI

En önemli şart gelir şartı. Buna göre geliri 450 TL'nin altında olanlara 1250 lira, 450 ile 1372 TL arasına 950-1100 TL,  1372 TL ile 1833.45 TL arasında olanlara 850 TL ödeme yapılacak. Peki bu nasıol hesaplanıyor.

Diyelim ki evde 1 asgari ücretli çalışıyor ve evde 3 kişiler. O zaman gelir 1833.33 TL olacağı için 850 TL aylık ödeme alacaklar. Yani gelir evin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesi ile ortaya çıkıyor.

BAŞVURU ŞEKLİ

Başvurular e devlet kapısı üzerinden alınıyor. Başvuru yapmak isteyenlerin  e devlet kapısında arama kısmında aşağıdaki linke gitmesi gerekmektedir:

Arama kısmına sosyal yardım yazıp ilk sonuca gittiğinizde sağ üstte yeni başvuru linkini göreceksiniz. Yeni başvuru yazan yere tıklayarak aydınlatma metnini okudum onayladım kutucuğunu işaretleyip Devam et butonuna tıklayın. Daha sonra bilgileirniz istenecek. Bilgilerinizi burada sisteme girerek başvurunuzu e devlet kapısı üzerinden tamamlayın.

BAŞVURUSU UZUN SÜREDİR DEVAM EDENLER NE YAPACAK?

Başvurusu uzun süredir devam edenlerin SYDV'lere girmesi gerekir. Çünkü başvuru değerlendirme süresi 30 gündür. SYDV'ye giderek sonucunuzu öğrenebilirsiniz. e Devlette güncellemeler bazen yapılmıyor. 

Kadın erkek diğer adaylarla bilgi alış verişi için TIKLA TAKİP ET

Yorumlar (15)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Banada yardım parası verilirmi acaba
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Bende 450 alıyorum yükselmedi
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Kaç kere başvuru yaptim asgari ücret le çalışmama rağmen verilmedi hiç bi şey görmedik
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Bena 2 ay 450 yatırıldı şimdi tam zam yapılacak diye beklerken iptal edildi. İki çocuğun olduğu için iptal edilmiş dediler üç çocuk olması gerekirmiş ne alaka anlamadım devlet memurları bile alıyor bizim gibi garibanlar sürünüyor. Kira iki çocuk asgari ücret günden güne gelen zamlar insanı intiharın eşiğine getiriyor sonrada neden diye araştırma yapılıyor batsın böyle adalet
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Ben hala 600 tl alıyorum hani 1250 tl nerde.