Son dakika: AiHM'nin Bylock kararı için AK Parti'den ilk açıklama geldi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: AiHM'nin Bylock kararı için AK Parti'den ilk açıklama geldi

Son dakika haberi geldi: Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AİHM'nin Bylock hakkında verdiği karar ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu.

Haberler 26 Eylül 2023 19:14 0
Son dakika: AiHM'nin Bylock kararı için AK Parti'den ilk açıklama geldi

Son dakika: AİHM'nin Baylock kararına ilk açıklama geldi.

AİHM tarafından Bylock hakkında bir karar verildi. Verilen karar ile Yüksel Yalçınkaya'nın açtığı davada Türkiye'nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti ve 15 bin euro mahkeme masrafının Türkiye tarafından ödenmesine hükmedildi.

Bu karardan sonra AK Parti'den ilk açıklama geldi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı son dakika açıklamasında AİHM'nin verdiği kararı eleştirdi ve "AİHM bugün açıkladığı kararında Türk mahkemeleri tarafından yapılan yargılama sonucunda FETÖ terör örgütü üyesi olduğu tespit edilen bir kişinin yaptığı başvuruya ilişkin ihlal kararı vermiştir" ifadelerini kullandı.

Mahkemeye sunulan deliller hakkında konuşan Bakan Tunç, "İlk derece mahkemesinden, istinafa, Yargıtay'dan Anayasa Mahkemesi'ne her derecedeki yargılama makamlarımızın delilleri yeterli gördüğü bir dava hakkında, AİHM'in yetkisini aşarak delil incelemesi yapmak suretiyle ihlal kararı vermesi kabul edilemez. AİHM, Moreira Ferreira v. Portekiz (No. 2) kararında da belirttiği üzere bir temyiz mahkemesi değildir" dedi.

Bakan Tunç açıklamasının devamında şu değerlendirmelerde bulundu:

"AİHM aslında, Dulaurans/Fransa, Bochan/Ukrayna (2) kararlarında Sözleşme'nin delillerin kabul edilebilirliği ya da delillerin nasıl değerlendirileceğinin ulusal hukukun ve ulusal mahkemelerin yetkisinde olduğunu belirtmişti. Bu nedenle, ulusal mahkemelerce yapılan hukuk kurallarının uygulanması, yorumlanması ve delil değerlendirmesinin kendi incelemesinin konusu olamayacağını vurgulamıştı"

AİHM YETKİSİNİ AŞMIŞTIR

"Ancak AİHM, bugün açıkladığı Yalçınkaya kararında bu yerleşik içtihadından ayrılmıştır. AİHM açıkça delil değerlendirmesi yapmak suretiyle yetkisini aşmış ve ulusal mahkemelerin hukuk kurallarının uygulanması ve delil değerlendirme yetkisini inceleme konusu yapmıştır. AİHM kendi içtihatlarında defalarca delilleri değerlendirme yetkisi olmadığını belirttiği halde, konu FETÖ yargılamaları olunca delil değerlendirme yoluna gitmiştir"

TARAFSIZ BİR YARGILAMA YAPMADI

"Hükümetimizce ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildiği ve itiraz edildiği halde, hakkında Türk Yargısınca FETÖ üyeliği suçlamasından iki ayrı yakalama kararı bulunan bir kişiyi Büyük Daire duruşmasında başvuranın temsilcisi olarak kabul eden AİHM, tarafsız bir yargılama yapmayacağını en baştan belli ederek hukuka ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı bir karar vermiştir.

Ülkemiz, ulusal mevzuata ve uluslararası yükümlülüklere uygun olarak yaptığı terörle mücadelesinde kararlılığını sürdürecektir"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç