Son dakika: 81 ilde evini tamir edeceklere, tadilata alacaklara 300 bin TL verilecek: Başvuru nasıl yapılır 2023

Son dakika: 81 ilde evini tamir edeceklere, tadilata alacaklara 300 bin TL verilecek: Başvuru nasıl yapılır 2023

Son dakika haberi: 81 ilde evini tamir edecek vatandaşlara destek ödemesi yapılacak. 300 bin TL'ye kadar verilecek yardım için detaylar yazımızda.

Emlak 4 Mart 2023 13:34 0
Son dakika: 81 ilde evini tamir edeceklere, tadilata alacaklara 300 bin TL verilecek: Başvuru nasıl yapılır 2023

Evi hasar görene 300 bin TL verilecek.

81 ilde ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından destekler verilmeye devam ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında hane tadilat, büyük onarım ve yapım programı kapsamında vatandaşlara evlerine tadilat yapmaları için 300 bin liraya kadar destek ödemesi yapılacağı bildirildi.

CUMHURBAŞKANI ZAMMI DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen aylarda yaptığı açıklamada, "Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin liradan 150 bin liraya, betonarme ev yardımını 70 bin liradan 200 bin liraya, öksüz yetim yardımını 300 liradan 600 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardımı 500 liradan bin liraya, şartlı sağlık yardımını 55 liradan 100 liraya yükselttik" demişti. Aile Bakanlığı yaptığı son dakika açıklamasında prefabrik ev yapımında 200 bin TL, betonarma ev yapımında ise 300 ibn TL'ye kadar destek verileceği bildirildi.

BAŞVURU ŞARTLARI

Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar kısmından yapılan son dakika açıklamasında, "Hane Tadilat, Büyük Onarım ve Yapım Programı" kapsamında yapılacak ödemeler için başvuru şartlarına şu şekilde yer verildi:

"Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır"

18 yaşından büyük aile bireyi başvuru yapabilecek. Başvuru ilgilili, "Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2023 yılı için 2.835,60 TL) olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul  olma gibi özel şartlardan herhangi birine  haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin  ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma " denildi. 

DEĞERLENDİRME

Başvuruların yapılmasından sonra değerlendirme süreci Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince belirlenecek ve ödemenin yapılıp yapılmayacağı belli olacak.

ÖDEME NE KADAR?

Yapılacak ödemelerle ilgili açıklama yapan Bakanlık, "İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla ev onarımlarında  35.000-100,000-TL arası, prefabrik ev yapımlarında 200.000-TL, betonarme ev yapımlarında 300.000-TL’ye kadar destek verilir" ifadelerini kullandı.

BAŞVURU

Söz konusu yardıma başvuru yapacak adayların İl ve İlçelerdeki SYDV'lere başvurusunu yapabilecek. Kadın erkek Facebook konut grubu için TIKLA KATIL

 

Yorumlar (0)

Seç