Son dakika: 7 dev kuruluş, 2023 altın tahminlerini yayınladı

Son dakika: 7 dev kuruluş, 2023 altın tahminlerini yayınladı

Son dakika haberi: Altın fiyatları ile ilgili dikkat çeken tahmin yayınlandı. Yayınlanan tahmine baktığımızda altın fiyatlarında yön verildi.

Altın 17 Mart 2023 09:46 1
Son dakika: 7 dev kuruluş, 2023 altın tahminlerini yayınladı

Son dakika: Analistlerden dikkat çeken altın tahminleri geldi.

ABD'de batan bankalar, ECB'nin faiz kararı, Fed'in bu ay faiz artırımı yapmayacak beklentisi ile birlikte iyice karışan piyasalarda en fazla yükselenler arasında altın yer aldı. ABD bankacılık sektöründe yaşananlar sonrası yükselişe geçen altın fiyatlarında banka hisselerinin gerilemesi etkili oldu.

Banka krizinin uzun vadeli bir yükselişe sebep olmasını bekleyen altın boğaları, merkez bankalarının faiz planlarını değiştirmesi ve aralarında Credit Suisse gibi büyük bankaların da olduğu bazı bankaların hisselerinin sert şekilde gerilemesi sonrası 6 haftanın en yükseğine kadar çıktı 1 haftada 120 dolar yükselen altının ons fiyatı, yüzde 7'lik bir yükseliş gösterdi ve 1930 dolarlara kadar çıktı.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, Fed'in 22 Mart tarihinde faizleri yüzde 82 ihtimalle 25 baz puan arttıracağını bildiriyor. Goldman Sachs ise faizlerin sabit tutulmasını beklediğini söyledi. Yapılacak iki toplantıda 50 baz puanlık artırımı beklentisi olurken daha ileri tarihler için faiz indirimi beklentisi oluşmuş durumda. Yaz sonuna kadar olası bir faiz indiirmi, piyasalarda fiyatlanmaya başladı. Tahvildeki fiyatlamalar, Fed'in sene sonuna kadar 50 baz puanlık faiz indirimine gidebileceğini bildiriyor. CME FedWatch aracına göre altın, yakıt deposunu doldurdu ve faiz indirimleri ile birlikte ralliyi sürdürecek.

Fed'in faiz artırımlarını sona erdirerek faiz indirimlerine başlaması ile birlikte altında daha uzun süreli yükseliş görülebileceği bildirildi.

7 TAHMİN GELDİ

Altın fiyatları ile ilgili art arda tahminler geldi. 8 kuruluş tarafından yayınlanan tahminlerin detayları şu şekilde:

Citigroup tarafından yayınlanan tahmine baktığımızda 2023 yılında altının ons fiyatının 1900 dolar olacağına yer verildi.

Natixis arafından yayınlanan tahminde ise 2023 yılında ons altın fiyatının 1830 dolar olacağına yer verildi. Önceki tahmin 1790 dolardı.

StoneX Metais tarafından yayınlanan tahmine baktığımızda altının ons fiyatının 2 bin dolar üzerinde olacağına yer verildi.

ABN-Amro Group tarafından yayınlanan tahminde ise altının 2023 yılında ortalama 1900 dolar seviyelerinde olacağına yer verildi.

TD Securities'in tahminine baktığımızda altının 2023 yılının geri kalanında 1925 dolar üzerinde olacağı bildirildi. 

Wallet Investor tahmininde ise altının 2023 yılının kalanında 2 bin doların üzerinde olacağına yer verildi. 

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini altın taviyesinde bulundu. Bloomberg Surveillance'ta konuşan Roubini Macro Associates'in başkanı ve CEO'su Nouriel Roubini, "Geçen yıl güvenli bonolarınızda yüzde 20 kaybettiniz. Çözüm kısa vadeli Hazineler, altın ve diğer değerli metaller olacak" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

17 Mart tarihinde piyasalardan alınan son dakika bilgilerine göre altının ons fiyatı 1931 dolar seviyesinde seyrediyor. Gram altın 1180 TL seviyesinde seyrederken dolar kuru 19 lira oldu. Çeyrek altın fiyatı 1929 TL seviyesine kadar yükseldi.

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk reddi beyanı: Yazıda yer alan bilgiler finans7.com altın, emtia yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
islam memiaten ne aciklama gelirse tersi olur hep oyle oldu . 1 senedir 1500 diyor hala olmadinelbet bi gun olacak o zamanda ben demistim dicek saka gibi .