Son dakika: 445 polis açığa alındı, birçok polis pasif göreve çekildi (İsim listeleri açıklandı mı?)
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: 445 polis açığa alındı, birçok polis pasif göreve çekildi (İsim listeleri açıklandı mı?)

Son dakika haberi: EGM tarafından yapılan incelemeler sonucu Garson'un hard diskinden çıkan 445 polis açığa alındı. Birçok polis pasif göreve çekildi.

Haberler 13 Mart 2024 2
Son dakika: 445 polis açığa alındı, birçok polis pasif göreve çekildi (İsim listeleri açıklandı mı?)

Son dakika: Birçok polis açığa alındı.

Sabah Gazetesi'nden Ömer Çetin bugün kaleme aldığı yazısında MİT'in Garson kod adı ile bilinen gizli tanıktan 2017 yılında ele geçirilen ve şifresi 6 yılda kurulabilen AES 256 bit ile şifrelenmiş hard diskten çıkan liste için işlemler yapılmaya başlandı.

Süper hızlı işlemcilerine sahip devasa bilgisayrlarla 6 yılda kırılan söz konusu hard diskten çıkanlar ile ilgili detaylar şu şekilde:

KOM Başkanlığı, Garsondan ele geçirilen diskten çıkan 57 bin belgeyi detaylı şekilde inceledi. Söz konusu inceleme sonucu herhangi bir işlem görememiş 3 bin kripto emniyet personeli daha deşifre oldu.

Ele geçirilen materyaller sonrası 2003 Aralık ayında FETÖ ile irtibat ve iltisaklı olan komiser ve poils memurlarının da aralarında olduğu 445 aktif polis açığa alındı ve idari soruşturma başlatıldı.

Garsondan çıkan yeni veriler doğrultusunda yeni listeyi kritik birimlere hızla gönderildi. Gönderilen listelerde bulunan ve Özel Harekat Başkanlığı, İstihbarat Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı birimlerinde görev alan personeller pasif görevlere alındı.

Aynı şekilde ülke genelinde emniyette operasyonel birimlerde çalışan polisler de görevlerinden uzaklaştırıldı. Pasife çekilen personeller hakkında değerlendirme yapılacak ve soruşturmaya gerek görülürse açılacak.

AÇIĞA ALINAN POLİSLERİN İSİM LİSTELERİ AÇIKLANDI MI?

Açığa alınanların isim listeleri henüz açıklanmadı. Listenin açıklanması da beklenmiyor. Liste açıklandığında haberdar olmak için finans7'yi takipte kalın.

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
Ben o yıllarda polislik sınavına girmiştim ne zorluklarda gitmiştim aydında olmuştu sınav sonucumda çok güzel gelmişti ama kazanaöadım dediler hakkımı yediler hiç hakkımı helal etmiyorum yüce Rabbim devletimizi başimizdan eksik etmesin daha neler görcez bakalım
Ziyaretçi 3 Ay Önce
daha dur kimler kimler daha cikar ortaya kimler koydu onlara oralara acaba