Son dakika: 3 çocuğu olana asgari ücret
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: 3 çocuğu olana asgari ücret

Son dakika haberi: 3 çocuğu olan ailelere asgari ücrete kadar yardım, 2 çocuğu olana düşük faizli kredi verilmesi planlanıyor.

Son dakika: 3 çocuğu olana asgari ücret

3 çocuğu olana asgari ücret.

Doğum oranı 1965 yılında 7 seviyesinde iken 2023 yılında 1.51 seviyesine kadar geriledi. Yaşanan gerileme ile birlikte ilk defa ülkemiz, OECD üyeleri ortalamasının altına kadar düştü. Bunun üzerine AK Parti harekete geçti ve doğum oranını artırmayı planlıyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın başkanlığında dün yapılan ve 3 saat civarında süren Merkez Yönetim Kurulu toplantısında konu gündeme geldi ve doğum oranının artırılması için ailelere destek verilmesi görüşüldü.

Toplantıda AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir bir sunum hazırladı ve ülkemizin nüfus dinamikleri ile doğurganlık haritası üzerinde araştırmaları paylaştı. Dünyada doğum oranının artırılması için uygulanan politikaları da aktaran Keşir, ailelere çocuk için yapılan tek seferlik yardımların fazlaç ocuk yapmayı etkilemediği, en başarılı sonuçların alındığı uygulamanın devlet destekli çocuk bakım hizmetleri olduğu bildirildi.

Kadın Kolları Başkanlığı tarafından doğum oranının artırılması için bazı öneriler gündeme alındı. MYK'da gündeme alınan bazı öneriler şu şekilde:

- Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için yaş sınırının 45'e çıkarılması planlanıyor. Daha önce bu sınır 40'tı.

- Anne dostu hastane uygulamasının başlatılması, devlet hastanelerinde doğum yapmanın daha cazip hale getirilerek doğumun ekonomik hale getirilmesi, psikolojik yükünün kaldırılması planlanıyor.

- Bir diğer düzenleme ise doğum izni. Doğum izinlerinden sonra annelere çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı verilmesi bekleniyor.

- 3 ve daha fazla çocuk sahibi olan ailelere kademeli şekilde asgari ücrete kadar bakım desteği verilmesi bekleniyor.

- Yeni doğan çocuklara 2 yıl süre ile bez ve mama yardımı yapılması da gündemde.

2'den fazla çocuğu olanlara konut ve taşıt kredisi

Gelen son dakika bilgilerine göre 2 ve daha fazla çocuğu olanlara vergi indirimleri verilmesi, taşıt ve konut alımında kullandırılacak kredilerin daha düşük faizle verilmesi planlanıyor.

Çocuk yapana faizsiz kredi

Gelen bilgilere göre gençlere faizsiz evlilik kredisi veren Aile ve Gençlik Fonu'nun çocuk teşvikleri için de kullanılması gündemde.

Çocuk parası artıyor

2015 yılında gelen yeni uygulama ile 1. çocuğu olana 300, ikinci çocuğu olana 400 ve 3. çocuğu olana 600 liralık doğum yardımı veriliyor. Bu rakamların da güncellenmesi bekleniyor.

Başvurular ne zaman, nasıl yapılacak?

Söz konusu tavsiyeler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasına geldi. Başvurular başladığında bildirimle haberdar olmak için UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

Yorumlar (18)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 9 Gün Önce
Suriyeliler bayram eder olan yine bizim türklere olur ayrıca memur anneleremi yoksa memurun karısı anneleremi genelde memurlara yardim ettiğiniz için tmm memurlarada edin ama dar geçinen ve asgari ücretlilerde buna sahil olsun
Ziyaretçi 11 Gün Önce
ne zaman yapılacak bu yardım ve çalışmayan anneler de alabickmi
Ziyaretçi 11 Gün Önce
yılan hikayesi olan kreş parası yalanına dönmesin..çalışana deyip memura verilirse hiç şaşmam askeri ucretli çocuk sahibide olamaz köle sistemine döner
Ziyaretçi 11 Gün Önce
Önce iş verin bana sonra hepsi olur parasızlıktan çocuk yapılamıyor moral sıfır millette bez mama parası almış başını gitmiş iş yok ev yok araba yok millet çocuğu nasıl bakacak çocuk hasta oldumu gece araba yok nasıl gidecek arabalara ötv indirimi yapın millet araba alsın kafası rahatlasın
Ziyaretçi 11 Gün Önce
Suriyeliler yaşadı bu habere göre:)