Son dakika: 2024 YKS ve DGS'de değişiklik
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: 2024 YKS ve DGS'de değişiklik

YÖK'ten son dakika açıklaması geldi ve 2024 YKS'de yapılan düzenleme yer verildi. Düzenleme ile DGS'de de düzenleme yapıldı.

YKS 5 Ara 2023 0
Son dakika: 2024 YKS ve DGS'de değişiklik

2024 YKS'de ve DGS'de bir değişiklik daha: Yeni bölümler geldi, bazı bölümler kapatıldı.

2024 YKS'ye kısa süre kaldı. Sınava kısa süre kala art arda değişiklik açıklamaları gelmeye başladı. Gelen değişikliklerden ilki Hukuk ile ilgili oldu. Hukuk Fakültelerinde kontenjan kısıtlaması gelecek ve puanı daha da yükselecek. Bunun yanı sıra yapay zeka alanında yeni bölümler açılacak ve 2024 YKS kılavuzunda bu bölümler için tercih yapılabilecek.

Gelen son değişiklik ise Adalet ve Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği bölümleri için oldu. Söz konusu bölümler Mahkeme Büro Hizmetleri Programına dönüştürülecek.

YÖK'ten konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Yükseköğretim Kurulunun önceliklerinden biri Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde gençlerimizin yükseköğrenimleri sırasında elde edeceği kazanımlar ile mezuniyet sonrası daha yüksek istihdam imkanlarına kavuşabilecekleri yeni programlar inşa etmektir. İstihdam odaklı yükseköğretim anlayışıyla Yükseköğretim Kurulu çağın koşulları gereği yükseköğretim programlarını kapatarak veya dönüştürerek yerlerine yenilerini ikame etmektedir. Yakın zamanda kamuoyu ile paylaşıldığı üzere önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında küresel gelişmelerin ışığında bilişim, yazılım ve yapay zeka odaklı yeni programlar açılacaktır.

Adalet Bakanlığının İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde yükseköğretim kurumlarımız bünyesindeki Adalet (Açıköğretim) önlisans ile Uzaktan Öğretim önlisans programlarının öğrenci alımı 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında durdurulmuş ve örgün öğretime devam eden programların kontenjanları da düşürülmeye başlanmıştı.

23.11.2023 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul kararı gereği, yükseköğretim kurumları bünyesindeki "Adalet" ve "Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği" önlisans programları dönüştürülerek "Mahkeme Büro Hizmetleri" programı açılabilmesine karar verilmiştir. Adalet Meslek Yüksekokulları, meslek yüksekokulları adı altında yine aynı üniversitelerde üniversite yönetimlerinin teklifi ile devam edebilecektir. Üniversiteler, bünyelerinde dönüştürülmesine karar verilen "Adalet" ve "Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği" önlisans programlarının yerine "Mahkeme Büro Hizmetleri", "Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri" ve benzeri programların açılmasını Yükseköğretim Kuruluna teklif edebileceklerdir.

Dönüştürülen "Adalet" ve "Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği" önlisans programlarında kayıtlı öğrencilerin statülerinde ve öğrencilik haklarında herhangi bir değişiklik söz konusu olmayıp hakları koruma altındadır.

Diğer programlarda olduğu gibi yeni açılan önlisans programlarında da uygun lisans programlarına dikey geçiş yapılabilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

DGS İLE DEĞİŞİKLİK YOK

Söz konusu değişiklik ile DGS sınavına girerek ADalet'ten Hukuk bölümüne geçmenin önünün kapatılacağına yer verildi.

YKS NE ZAMAN?

YKS başvurusu 1-26 Şubat 2023 tarihleri arasında alınacak. TYT 8, AYT ve YDT ise 9 Haziran'da olacak.

DGS NE ZAMAN?

DGS başvurusu ise 10-20 Mayıs 2024 arasında alınacak. Sınav ise 30 Haziran 2024 tarihinde yapılacak.

Başvurudan bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin TIKLAYIN

Finans7.cım | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç