Son dakika: 11 ilde asgari ücrete ek zam yolda
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: 11 ilde asgari ücrete ek zam yolda

11 ilde asgari ücrete ek bir zam yapılması gündemde. Maaşlardan alınan prim miktarlarının işçiye verilmesi gündemde.

Ekonomi 13 Mart 2023 09:29 9
Son dakika: 11 ilde asgari ücrete ek zam yolda

11 ilde asgari ücrete ek zam geliyor.

6 Şubat günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen büyük depremden sorna bölgeye çok sayıda destek gönderildi. Gelen son dakika bilgilerine göre bölgede asgari ücrete ek bir zam yapılmasının gündemde olduğu öğrenildi.

Ekonomi gazetesinden Hüseyin Gökçe bugün kaleme aldığı yazısında Türkiye ekonomisinin yüzde 10'unu oluşturan deprem bölgesindeki 11 ilde meydana gelen hasarlar sanayi üretiminde olumsuz etki yaparken deprem nedeniyle işgücünün önemli kısmının başka illere gitmesi ile üretimde sıkıntılar yaşanacağı, eleman azlığı nedeniyle aksamaların olacağı, bu nedenle SGK primlerinin belli bir süre için SGK'ya değil işçiye verileceğinin gündemde olduğu öğrenildi.

Deprem bölgesindeki çalışanlar için 2 seçeneğin gündemde olduğ bildirilirken ilkinin asgari ücretin brütü kadar kısmına SGK prim muafiyeti sağlanması. Yüzde 14'lük SGK primi ve yüzde 1'lik işsizlik sigortası primi alınmayacak.

Asgari ücret 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren 8 bin 507 TL olarak belirlenmişti. Buna yüzde 14 SGK primi (1401 lira), yüzde 1 işsizlik sigortası primi (100 lira) olmak üzere 1501.20 liralık eklenti oluyor. Bu paraların SGK'ya değil de işçiye ödenemsi durumunda asgari ücretlinin maaşının 10 bin 8 lira olacağı görülüyor.

Asgari ücretin işverene maliyeti ise 11 bin 759 TL. İşverenler işçilerin işyerlerinde kalmasını sağlamak için SGK ve işsizlik sigortası priminin doğrudan çalışanlara verilmesini istiyor. Eğer bu teklif kabul edilirse asgari ücret 11 bin 759 TL olacak.

Sizce bu olmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

GÖÇ ARTTI

Deprem bölgesindeki vatandaşlar, diğer illere akın etti ve oralarda iş aramaya başladı. Bu da deprem illerinde ciddi bir eleman sıkıntısına neden oldu. Bu kapsamda bazı firmalar tersine göç kampanyası başlatarak yüksek maaş vereceklerini duyurdu.

Yorumlar (9)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 15 Ay Önce
81 ilde uygulanmalı bence 11. 759 lt olmalı herşey çok pahalı yetmiyor birde kiracıysan hiç yetmiyor en kısa sürede olması lazım
Ziyaretçi 15 Ay Önce
Tabiki olmalı askeri ücret yetersiz 11 bin olmalı alım gücü yetersiz kalıyor
Ziyaretçi 15 Ay Önce
Hiç şüphesiz olmalıdır. Aciiill yürürlüğe girmelidir.Milletimizin taktirini toplayacak bir adım olur.
Ziyaretçi 15 Ay Önce
memura vermeyin memurda seçimde kime vereceğini iyi biliyor
Ziyaretçi 15 Ay Önce
işveren elinde olsa o parayı işçiye ödemez direk işçilerin hesabına yatması gerekiyor