Son dakika: 11 ilde asgari ücrete ek zam
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Son dakika: 11 ilde asgari ücrete ek zam

Son dakika haberi: Asgari ücrete 11 ilde ek zam yapılması için son dakika açıklaması geldi. Bakan Bilgin'in açıklaması ve son bilgiler yazımızda.

Ekonomi 16 Mart 2023 17:14 5
Son dakika: 11 ilde asgari ücrete ek zam

Son dakika: 11 ilde asgari ücrete ek zam geliyor.

Depremden sonra bölgede çalışmalar devam ederken çalışanlara iyi bir haber geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı son dakika açıklamasında deprem illerinde çalışanların sigorta primlerinin çalışanlara verilmesi yönünde çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Bölgede üretimin yeniden hızlanması için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Bakan Bilgin, "İlk aşamadaki sorun, iş gücü kaybı. Yani çalışan insanların, iş gücümüzün başka şehirlere gitmesi ve üretimin ihtiyaç duyduğu emeği organize edememesi. Bu konuda bizim zaten bir hazırlığımız var, onu çeşitli vesilelerle duyurdum. Çalışanlarınızın aldığı asgari ücretin üstünde onlara bir destek vermek. Bu, işveren sigorta priminin doğrudan doğruya devlet tarafından karşılanarak işverenin verdiği payın işçi maaşına, işin ücretine eklenmesi. Bu çalışmamızı son aşamaya getirdik. İlgili kuruluşlarla, Maliyeyle, diğer kurumlarla bitirdikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Bölgede kısa çalışma ödeneğinin de devreye sokulduğuna değinen Bakan Bilgin, bunun iş organize etme kabiliyetinin ve bölgeden emeğin uzaklaşmasının önüne geçeceğini söyledi. 

EYT ile emekli olanların çalışmaya devam etmesi için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Bakan Bilgin, "Sanayiden gelen, gelecek her türlü talebi bizim yasal mevzuatımızın sınırları içerisinde karşılamaya hazırız. Sanayi harekete geçmeden Türkiye harekete geçemez. Türkiye sanayi ile büyüyor. Son açıklanan sanayi rakamları da büyümenin devam ettiğini ve sanayiye dayalı büyümenin devam ettiğini gösteriyor. Bizim iki çıkış yolumuz var; biri sanayinin büyümesi. Ekonomiyi sürükleyecek, diğer sektörleri sürükleyecek bir etki yaratması. İkinci yolumuz da ihracat. Hadi üçüncüsünden bahsedeyim. O da turizm. Bu iki şey olmadan turizm tek başına sorunları çözemez. Bunun için işbirliği yaparak, dayanışma içerisinde depremin sorunları da dahil bütün sorunları çözeceğimizi belirtmek isterim" dedi.

Bakan Bilgin açıklamasında işveren sigorta priminin devlet tarafından karşılanarak işverenin verdiği payın işçi maaşına eklenmesi ve işçinin maaşının artması yönünde çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Bu düzenleme ile asgari ücretin 11 bin 759 liraya çıkması bekleniyor.

Düzenleme önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek. Düzenleme geldiğinde haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (5)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 11 Ay Önce
asgari ucret aclik siniri altinda utanmadan zam yaptik diyolar diger iller multeci tabiki kendi ulkemizde siginmaci muamelesi bile gormuyoruz Allah belanizi versin insallah coluklarinizdan esiktekinden besiktekinizden cikar insallahki ne hale getirdiniz ulan kalacak evimiz yok utanmazlar bide diyolarki herkeain arabasi var ahlaksiz suruler karnimizi doyuramiyoruz herkeain altinda nasil araba olur olmayanlar karnini doyuramauanlar ne bok yesin Allahsizlar .
Ziyaretçi 11 Ay Önce
hiç anlayış yok insanlar ölmüş ölmüş evleri malları gitmiş sen daha bu ayrımcılık diyorsun yazık sana bu 11 il asgarî ücreti 2.3.yıl biraz farklı olsun ki burdaki insanlar maddi manevi piskolojisi biraz düzelsin biraz insaf arkadaşlar
Ziyaretçi 11 Ay Önce
Ara zam yapılacaktı hani 8.500 TL yetmiyor millet kıt kanaat geçiniyor neyini anlamıyorsunuz ya sadece 11 ilde zam var bize yok ne saçma bir ülke olduk biz
Ziyaretçi 11 Ay Önce
Bu tam bi ayrımcılık 11 il de zam olsun geri kalan çok zengin gerek yok dmi olmazzzz
Ziyaretçi 11 Ay Önce
Bence 81 ilde askeri ücrete zam yapılsın