Son dakika: 100 yeni halka arz geliyor

Son dakika: 100 yeni halka arz geliyor

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan son dakika açıklamasında 100 şirketin halka arz olacağına yer verildi. Peki halka arzlar ne zaman?

Halka Arz 20 Kasım 2023 0
Son dakika: 100 yeni halka arz geliyor

100 YENİ HALKA ARZ GELİYOR.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül bir son dakika açıklamasında bulundu ve halka arz bekleyen yatırımcıları sevindiren açıklama yaptı. Gönül açıklamasında masalarında 100 yeni halka arz olduğunu söyledi.

Gönül açıklamasında halka arzlar için rekor başvuru olduğunu, bunun iş dünyasının da ilgisini çektiğini, birçok şirketin halka arz başvurusu yaptığını söyledi. Talebin borsa açısından oldukça önemli olduğunu söyleyerek açıklamasına başlayan Gönül, borsanın oyun gibi dfeğil yatırım aracı mantığı ile görülmesi gerektiğini söyledi ve “Ama biz, bu 8,5 milyon kişinin heves, oyun gibi girdi-çıktı mantığı ile değil, yatırımcı mantığıyla bakmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ YATIRIM ARACI ARAŞTIRIYOR

Vatandaşların paralarını değerlendirecek farklı enstrüman arayışı içinde olduğnu ve bu yollardan en önemlisinin  de borsa olduğunu söyleyen Gönül, bunun nedenlerini şu şekilde sıraladı: "Ancak artan mevduat faizleriyle birlikte borsadan çıkış olursa halka arzlara olan ilgide de bir yavaşlama görülebilir. Böyle bir beklentimiz yok ama piyasayı düzenlerken her şeye hazır olmak zorundayız”

100 YENİ HALKA ARZ GELİYOR

SPK'ya rekor düzeyde halka arz başvurusu olduğnu söyleyen Gönül, 100 şirketin halka arz için başvuru yaptığını, bunun masalarında olduğunu söyledi ve “Firmalar, bu halka arz taleplerinin bir an önce yapılması için acele ediyorlar. Ama biz de halka arz yaparken, sadece dosyanın tamamlanmasına bakmıyoruz. Firmanın gereken şartları karşılayıp karşılayamadığı, piyasanın bu talebi karşılayıp karşılayamayacağı gibi etkenlere de bakıyoruz. Bazen halka arzları yavaşlatmak gerekiyor. Diyelim ki şimdi ortalama 50 halka arz yapsanız, gelecek sene ne kadar yapabileceğinizi öngörmeniz gerekir" dedi.

BAŞVURU VAR, PEKİ NEDEN ONAY GELMİYOR?

Halka arzların onay süreci iel iglili de bilgi veren Gönül, “Zaten başvuru var, 50 değil de 80-90 arz yapalım demez misiniz?” sorusunu şu şekilde cevapladı:

“Yapamayız, fazla olur. Yani biz halka arzda piyasanın durumuna, konjonktürüne bakıyoruz. Başarısız bir halka arz olmasını da istemeyiz. Çok hızlı halka arz yapmak da bazen iyi bir fikir olmayabilir. Onun için şu andaki sayılarla devam edeceğiz gibi görünüyor. Yani 100 başvuru var diye, gelecek sene 100 halka arza onay çıkmaz. Bu yıl 50 civarında bitiririz, gelecek yıl talebe bakar ona göre değerlendiririz"

BİR DİĞER ÖNEMLİ KONU: HALKA ARZ BÜYÜKLÜĞÜ

SPK olarak en dikkat ettikleri konu ise halka arz büyüklüğü olduğunu söyledi ve“En büyük halka arzlardan birisi 6,8 milyar lira ile yapıldı. Bekleyen daha büyük halka arzlar da var. 6,8 milyar liralık halka arza 2,5 kat talep geldi. Bunlar bizim için gösterge. Küçük arzlarda talep sıkıntısı yaşamıyoruz. Özellikle bireysel yatırımcıya eşit dağıtım talebi dengeliyor ama büyüklerde bunları çok iyi gözlemlememiz lazım" dedi.

YENİ HALKA ARZLAR NE ZAMAN?

Yatırımcıların en merak ettiği konu ise halka arzların ne zaman olacağı konusu oldu. Her hafta yayınlanan SPK bülteninde halka arz bölümünde onay verilen şirketler ile ilgili detaylar yayınlanıyor. Biz de Finans7 olarak halka arz süreçlerini yakından takip ediyoruz. Yeni halka arzlar geldiğinde haberdar olmak için aşağıdaki linklerden Finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara
Sorumluluk Reddi Beyanı: Yazıda yer alan veriler yatırım tavsiyesi değildir. Finans7.com halka arzlar, borsa, hisseler, döviz, kripto paralar ile diğer yatırım araçları hakkında herhangi bir yatırım tavsiyesi vermez. Finans7 haberlerinde sadece bilgilendirmelerde bulunur.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;