Sivas'ta Bir İşveren 42.000 TL Maaşla Çalıştırılacak İşçi Bulamıyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Sivas'ta Bir İşveren 42.000 TL Maaşla Çalıştırılacak İşçi Bulamıyor!

Sivas'ta bir işveren, 42.000 TL maaş ve daha fazla olanakla çalıştırılacak çoban bulamadığını açıkladı! İşte haberin detayları...

Çalışma Hayatı 7 Nisan 2024 0
Sivas'ta Bir İşveren 42.000 TL Maaşla Çalıştırılacak İşçi Bulamıyor!

Tarımın kalbi Sivas’ta sunduğu 42 bin lira maaş, dayalı döşeli ev ve karavan imkanlarına rağmen çalıştırılacak çoban bulunamıyor. Hayvancılık sektöründe yaşanan nitelikli iş gücünün düşüşe geçmesi, endüstriyelleşmenin artması, şehirleşme gibi faktörler geleneksel mesleklere olan ilgiyi her geçen gün azaltıyor. Bu kapsamda Sivas’ın Şarkışla ilçesinde yerli halk çalıştıracak çoban bulamıyor.

İMKANLAR BİLE CAZİP GELMİYOR

Çevresinden bu işi yapacak kimseyi bulamayınca sosyal medyadan bir ilan paylaşan ve aile çobanı aradığını belirten Niyazi Mit, “Günümüzün sorunu işçi bulamamak. İnsan gücüne dayalı, sahada tarımla uğraşan insanların sayısı giderek azalıyor. Biz şu an birçok tarım sektöründe bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Bu iş endüstriyelleşmeye gidiyor. Artık insanı bulmak çok zor hale geldi. Biz de iş arkadaşları arıyoruz. Burada barınacakları ev, kıyafet, gıda yardımı, maaşı ve sigortaları bizimle birlikte çalışırlarsa emekliliğe kadar bir iş imkânı sağlayacağız ama bulamadık. Aile çobanı arıyoruz. Koyunla ilgilenecek kişiye 25 bin lira, sigorta ve yeme içme, giyim gibi masrafları bizden olacak” dedi.

ÇALIŞACAK İŞÇİ AİLESİYLE KABUL EDİLİYOR

Mit, konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi:

“Eşine ise burada çiftlikte kalıp ev işleriyle ilgilenip ufak tefek işleri yapacağı için asgari ücret ve sigorta vaat ettik. Tabii bunlarla birlikte gelecek ailenin çocukları varsa çocukların eğitim masrafları dâhil yaşamsal tüm ihtiyaçlarını karşılamayı düşünüyoruz. Fakat yine de bulamıyoruz. Barınmaları için kaloriferli sıfır daire yaptık. Yaz ayında hayvanı araziye götürdüğünde zorlanmaması için güneş paneli olan, duşu yatağı içerisinde olan bir karavan veriyoruz. Teknolojinin de gelişmesiyle insanlar şehre özeniyor veya eğitim gibi zorunlu nedenlerle göç ediyorlar. İnsanlar artık büyükşehirde yaşamak istiyor ama imkan açısından artık tarımsal sektörde daha yüksek gelir elde ediliyor. Artık ülkemizin de tarıma gereken önemi verdiğini düşünüyorum. Çobanlık deyince insanlar ilk başta küçümsenecek bir durummuş gibi görüyor ama aslında kutsal mesleklerden bir tanesi çobanlık. Çünkü ülkemizde üretim olmazsa hiçbir zincir ilerlemez. Aslında çok fazla iş var. Ülkemizde üniversite mezunu kişilerde bu işleri yapacak birçok kişide lazım. Her kesimden insan lazım.”

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç