Sigaraya 7 TL zam
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Sigaraya 7 TL zam

Son dakika haberi: Sigaraya 7 TL'lik zam geleceği açıklandı. İşte gelecek zam miktarı ve kalem kalem zam hesaplaması.

Ekonomi 12 Haz 2024 0
Sigaraya 7 TL zam

Son dakika haberi: Sigaraya ÖTV zammı belli oldu.

Sigara fiyatları hakkında yeni bir açıklama geldi. Geçen Mayıs ayında gelen 3 liralık zam hemen hemen tüm markalar için geçerli olurken 1 aydan fazladır sigaraya zam gelmiyor. Sektör yetkilileri yaptığı açıklamada ise asıl zammın henüz gelmediğini söyledi.

Asıl zam olarak kast edilen zam ÖTV zammı olarak öne çıkıyor. Temmuz ayında açıklanacak 6 aylık enflasyon rakamları sonrası belirlenecek ÖTV zammı, gelecek ay Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girecek ve sigara satış fiyatında 10 liraya yakın bir zam olacak. Söz konusu zam ile ilgili son bilgiler ise şu şekilde:

Her sene Ocak ile Temmuz aylarında, bir önceki 6 ayın enflasyon rakamlarına göre ürünlerden alınan Özel Tüketim Vergisi oranında artırım yapılıyor. Sigara ve alkollü ürünlerden alınan ÖTV'de yapılan artış ile her 6 ayda bir zam geliyor.

TEK TEK HESAPLADIK: İŞTE ZAM KALEMLERİ

2024 yılında ise şimdiye kadar açıklanan 5 aylık ÜFE yüzde 17.87 seviyesinde geldi. Haziran ayı ÜFE rakamlarının eklenmesi ile birlikte artışın yüzde 20 civarında olacağı bildirilirken bunun sigara ve alkoldeki ÖTV'ye yansıyacağı bildirildi.

Şimdiki dönemde sigara üzerinden maktu vergi 1.4249 TL seviyesinde alınıyor. 20 dal bulunan bir paketten toplamda 28.5 TL'lik vergi alınıyor. Bu vergiye yüzde 20 oranında bir zam gelirse 0.28498 TL'lik artış olacak ve alınacak vergi 1.70988 TL olacak. Pakette alınan vergi ise 34.1976 TL olacak. Sadece bu kalemde 5.70 TL'lik zam gelecek.

Bunun yanı sıra mecvut ek maktu vergi 4.9 TL seviyesinde iken yüzde 20'lik zam gelmesi ile birlikte 0,96 kuruş artış olacak ve 5,76 TL olacak.

Bu iki zammın eklenmesi ile birlikte 1 paket isgarada 7 liraya yakın bir zam gelecek ve en ucuz sigara 65 liraya kadar çıkacak.

SİGARAYA ÖTV ZAM TARİHİ

Sigaraya ÖTV zammı 3 Temmuz tarihinde belli olacak. Zamdan haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için >>> TIKLAYIN
İOS için >>> TIKLAYIN
Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç