Sıfır ve 2. el araba alacaklara iyi haber geldi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Sıfır ve 2. el araba alacaklara iyi haber geldi

Sıfır ve ikinci el araba alacak vatandaşlara iki iyi haber geldi. İşte gelen son dakika açıklaması.

Taşıt 19 Ağu 2023 17:39 0
Sıfır ve 2. el araba alacaklara iyi haber geldi

2. el ve sıfır araba alacakları ilgilendiren son dakika açıklaması.

Sıfır ve ikinci el araba almak isteyen vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel araba fiyatları ile ilgili bir değerlendirmede bulundu ve otomotivde son dönemlerde sıkça dillandirilen ÖTV artışı olacak iddialarına açıklık getirdi.

VERGİ ARTIŞLARI OLACAK İDDİASI

Seçimlerden sonra deprem bölgesinin yeniden ayağa kaldırılması için gidilen vergi artışlarına ÖTV artışının da ekleneceği iddia edilmişti. Bu konuda Milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, taşıtta tahsil edilen ÖTV tutarının, tüm vergi gelirleri içinde ortalama yüzde 10 seviyesinde olduğunu söyledi ve "Ayrıca satışların yüksek olması sebebiyle hedeflenen ÖTV gelirinin yüzde 75’i ilk 6 aylık dönemde yakalanmış durumda" değerlendirmesinde bulundu.

Hedefin şimdiden yakalandığını söyleyerek sözlerini sürdüren Ertemel, "Beklenen gelirin hedeflenen süreden önce oluşması ve şu an için piyasamızda var olan genel durağanlık gibi sebeplerle ÖTV’de artış beklemiyoruz" dedi.

AL SATÇILAR SİPARİŞLERİ İPTAL ETMEYE BAŞLADI

Ertemel açıklamasının devamında sıfır araç bulunurluğunun artmaya başladığını söyledi. Sıfır araçta 6 bin km ve 6 ay uygulamasının gelmesi, 2. el arabanın sıfır arabanın liste fiyatından daha pahalıya satılmasının yasaklanması ile birlikte alsatçıların sıfır araba siparişlerini iptal etmeye başladığını söyleyen Ertemel, "Bir süre sonra bu taleplerin de karşılanmasıyla satış adetlerinde düşüş görebiliriz. Ayrıca sıfır otomobildeki tedarik sorununun azalmasıyla da fiyat artışlarının durabileceği düşüncesindeyiz. Bu sebeplerle yıl sonuna doğru markalar bazı kampanyalar düzenleyebilir. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu süreci takip ederek karar verebilirler" dedi.

SIFIR VE 2. EL ARABA ALACAKLARA İYİ HABER

Sıfır araç bulunurluğu arttı ve ÖTV zammının gelmeyecek olması ile birlikte vatandaşların sıfır araca erişimi daha kolay olacak. Sıfır arabaya erişimin artması ile birlikte ikinci el fiyatları da dengeye oturacak ve fiyat zamları düşecek.

Sizce bu gelişmeler ile birlikte araba piyasası daha da rayına oturur mu? Aşağıdaki yorum kısmından yazarak kadın erkek diğer vatandaşlarla bilgi alış verişinde bulunabilirsiniz.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç