SGK Uzmanı Tek Tek Hesapladı! İşte 2023 Asgari Ücret, Memur ve Emekli Maaşı

SGK Uzmanı Tek Tek Hesapladı! İşte 2023 Asgari Ücret, Memur ve Emekli Maaşı

SGK Uzmanı Özgür Kaya'dan asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına dair dikkat çeken hesaplama geldi. İşte haberin detayları...

Çalışma Hayatı 7 Kasım 2022 16:06 0
SGK Uzmanı Tek Tek Hesapladı! İşte 2023 Asgari Ücret, Memur ve Emekli Maaşı

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 2023 asgari ücret zammı için hesaplamalar başladı. Son olarak SGK Uzmanı Özgür Kaya'dan asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına dair dikkat çeken hesaplama geldi. İşte haberin detayları...

Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği asgari ücret zammında yeni hesaplamalar yapılmaya devam ediyor. Asgari ücret zammında 8,9 ve hatta 10 bin TL olacağı iddiaları havada uçuşurken, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya'dan dikkat çeken hesaplama geldi.

Geçtiğimiz hafta TÜİK yıllık enflasyon rakamını yüzde 85,51 olarak açıkladı. Ekim ayında enflasyon aylık bazda ise yüzde 3,54 oldu. SGK Uzmanı Özgür Kaya, Temmuz ayından sonra açıklanan 4 aylık enflasyon verisine göre 2023 yılında uygulanması gereken asgari ücret, memur ve emekli maaşlarını hesapladı.

ASGARİ ÜCRET ŞİMDİDEN 6 BİN TL'Yİ AŞTI

CNN Türk'e konuşan SGK Uzmanı Özgür Kaya "Şu an asgari ücret 5 bin 500 lira. Eğer ekim ayı enflasyonu üzerinde herhangi bir iyileştirme ilavesi yapılmadan çıplak olarak ele alacak olursak asgari ücretin 6 bin 96 liraya ulaştığını görebiliriz. Tabii ki burada kasım ve aralık ayında gelecek olan enflasyon rakamları da bu 6 bin 96 lira rakamın üzerine ilave edilecek." ifadelerini kullandı.

Sizce bu rakam yeterli mi ? Yorumlar kısmından yazın.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 10 BİN, EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 6 BİN TL

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamma dair hesaplamalarını sürdüren Özgür Kaya'nın açıklaması şu şekilde:

"Memurumuzun en düşük maaşı şu an 9 bin 109 lira. Bu rakama ekim ayı enflasyonunu ilave ettiğimizde 10 bin lira seviyesine yükseldiğini görüyoruz. En düşük memur emeklimizin maaşı 6 bin 77 lira. Bu rakamın da 6 bin 797 liraya yükseldiğini görüyoruz. Yani ekim ayı enflasyon rakamına göre. 2000 yılı öncesinde SGK'dan emekli olan bir vatandaşımız 4 bin 687 liradan taban aylığı 5 bin 195 liraya yükselmiş olacak. Yine 2000 yılından önce Bağ-Kur emeklisinin en düşük maaşı 4 bin 197 liradan 4 bin 652 liraya yükselmiş olacak. Kasım ve aralık ayı enflasyonu açıklandığında bu ücretler değişecek."

Yorumlar (0)

Seç