Sevgililerin Eli Boş Kalacak! Gül Fiyatlarına Rekor Zam
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Sevgililerin Eli Boş Kalacak! Gül Fiyatlarına Rekor Zam

Geçen sene 7,80 TL olan gül fiyatı yüzde 282 artarak 22 TL olarak açıklandı.

Ekonomi 12 Ekim 2022 17:21 0
Sevgililerin Eli Boş Kalacak! Gül Fiyatlarına Rekor Zam

Peş peşe gelen zamlardan gül de nasibini aldı. Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü Hasan Çelik, Isparta gül çiçeği alım fiyatını açıkladı. Çelik, kilogram fiyatının 22 lira olduğunu söyledi, 'zam oranı yüzde 282' dedi.

Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, Isparta gül çiçeği alım fiyatını açıkladı.

Çelik, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"Bizler Yönetim Kurulu olarak üretici ortaklarımızın böylesi sıkıntılı bir ortamda aile bütçelerine bir nebze de olsa katkı sağlamak ve rahatlatmak için Birliğimiz ve Rosense AŞ’nin imkanlarını birleştirerek yaptığımız çalışma ve değerlendirmeler sonucunda 2022 yılı gül çiçeği kilogram fiyatı 22 lira olarak tespit edilmiştir. Geçen yıl biliyorsunuz gül çiçeği kilogram fiyatı 7,80 lira olarak tespit edilmişti. Geçen yılla kıyasladığımızda 14 lira 20 kuruşluk bir artış yaşanmış oldu, Yüzdelik dilime vurduğumuz ise yaklaşık yüzde 282 artmış oldu.”

ZAMMIN BÜTÜN SATIŞLARA YANSIMASI BEKLENİYOR

Üreticiye ödemelerin gelecek hafta başlayacağını belirten Çelik "Zaten biliyorsunuz bu yıl kampanya döneminde biz üreticilere kilogram başına 12 lira peşin ödemede bulunmuştuk. Geri kalan 10 liralık farkı da hesaplayıp üreticilerimize olan borcumuzu tamamen ödemiş olacağız. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da imkanlar ölçüsünde gül üreticisine en iyi fiyatı verme gayreti içinde olduk" ifadelerini kullandı.

Çelik, bu yıl Isparta'da yaklaşık 2 bin 500 kilogram gül yağı üretiminin yapıldığını aktardı. Zamların bütün çiçek satışlarına yansıyacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç