Serbest piyasa fındık fiyatları yükselişte

Serbest piyasa fındık fiyatları yükselişte

Serbest piyasa fındık fiyatları hakkında son dakika açıklaması geldi. İşte fındık piyasasında son durum ve güncel fiyat listesi.

Tarım 24 Eylül 2023 08:10 0
Serbest piyasa fındık fiyatları yükselişte

Serbest piyasa fındık fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Karadeniz'de geçimini fındık ile sağlayan binlerce vatandaş, serbest piyasa fındık fiyatlarını takip etmeye devam ediyor. Fındık sezonunda hasadını yapan ve fındıklarını satan birçok üretici pişman olurken fiyatların bu hafta ciddi yükseldiği görüldü.

Sektör temsilcilerinden konu ile ilgili alınan bilgilere göre işlerin tersine döndüğü, rekoltenin düşük kalmasından dolayı piyasaların alt üst olduğu bildirildi. Geçen senelerde yükske rekolte ile büyük kar edenlerin bu sezon büyük zararla karşı karşıya oldukları belirtildi.

23 Eylül 2023 tarihli serbest piyasa fındık fiyatlarına baktığımızda 50 randıman kabuklu fındık fiyatının en düşük 92 liraya, en yüksek ise 95 liraya çıktığı görülüyor. 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan yaptığı son dakika açıklamasında fındık üreticilerine önemli uyarıda bulundu ve üreticilerin emanete fındık vermemsi gerektiğini söyleyerek, "Özellikle tüccarın dışarı yüklü miktarda taahhütü bulunuyor. Bunu yerine getirmek zorundalar, ancak özellikle kullandıkları kredi konusunda da sıkıntı yaşanabilir, bunlara dikkat etmek lazım. Şu anda piyasa toparlandı, serbest piyasada fındık fiyatı yeniden 110 lira seviyesine yükseldi. Piyasa 120 lirayı test etmek isteyebilir ama benim şahsi görüşüm 115 lira seviyelerine kadar çıkabilir yönünde” dedi.

Peki serbest piyasada fındık fiyatları ne kadar? İşte güncel fiyat listesi:

Samsun: 96 TL 

Giresun: 107 TL

Trabzon: 91 TL

Ordu serbest: 92-95 TL

Sakarya: 94 TL

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;