Sendikalar birleşti: Kamu işçilerine ek zam verilmeli
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Sendikalar birleşti: Kamu işçilerine ek zam verilmeli

Sendikalar, kamu işçilerine ek zam yapılması için birleşti ve hükümete ek zam çağrısında bulundu. İşte gelen son dakika açıklaması.

Çalışma Hayatı 7 Şubat 2024 0
Sendikalar birleşti: Kamu işçilerine ek zam verilmeli

Türk İş ve Hak İş'ten kamu işçilerine ek zam ve taşerona kadro çağrısı geldi.

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kayabaşı ve Türk İş Genel Başkanı yaptığı son dakika açıklamasında kamu işçilerine ek zam yapılması gerektiğini ve taşerona kadro sorununun artık çözülmesi gerektiğini söyleyerek hükümete çağrıda bulundu.

Bir yazılı açıklama yapan Kayabaşı, asgari ücret, memur ve emeklilerin ücretlerinde yapılan iyileştirmelerin olumlu olduğunu söyleyerek, "Ancak artan hayat pahalılığı ve alım gücünün sürekli düşmesi üzerine toplumun pek çok kesimine yapılan yüzde 49,25'lik artıştan faydalanamayan tüm kamu işçilerinin, yüzde 49,25'lik ücret artışından yararlandırılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Yapılan zamların ardından kamu işçilerine de ek zam yapılması gerektiğini söyleyen Kayabaşı, şu ifadeleri kullandı:

"Kamuda bozulan ücret dengesinin giderilmesi, açılan ücret makasının dengelenmesi ve çalışma barışı ve huzurunun sürdürülebilmesi adına hükümete çağrıda bulunuyoruz. Konfederasyonumuz HAK-İŞ, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşveren Sendikası (TÜHİS) ve hükümetimiz arasında 29 Ocak 2024 tarihinde imzalanan ek çerçeve anlaşma protokolü ile yürürlük süreleri farklı olan toplu iş sözleşmelerinin zam dönemlerinde yüzde 32,57'lik ücret zammı verilmesi yönündeki düzenlemeyi olumlu buluyoruz. Ancak tüm kamu işçisinin yüzünü güldürecek ve ocak ayından itibaren geçerli olacak bir düzenleme ile KÇP'ye yeni bir ek protokol daha yapılarak toplumun tüm kesimlerine yapılan yüzde 49,25'lik artışın tüm kamu işçilerine yansıtılması önem arz etmektedir"

TÜRK İŞ'TEN KADRO VE ZAM AÇIKLAMASI

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise yaptığı son dakika açıklamasında 700 binden fazla kamu işçisinin haklarının Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü ile belirlendiğini, imzalanan dönemde hayli yüksek olan sözleşmedeki oranların yüksek enflasyon karşısında eridiğini söyleyerek ek zam çağrısında bulundu.

Kamu işçilerinin ücretlerinde yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu, ek zam mı iyileştirme mi ne deniyorsa bir zam yapılması gerektiğini söyledi. Ergün Atalay yaptığı açıklamada taşeron işçilere verilen kadro sözünün de yerine getirilmesini istiyor.

Sizce ne kadar zam gelmeli? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Kaynak: Finans7

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç