Selçuk Geçer Nedenleri ile Açıkladı: Dolar Kurunda Bomba Tahmin

Selçuk Geçer Nedenleri ile Açıkladı: Dolar Kurunda Bomba Tahmin

Son dakika haberi: Ünlü ekonomist Selçuk Geçer yaptığı son dakika açıklamasında doların 2 kat artmasının çok olası olduğunu söyledi ve nedenlerini aktardı.

Döviz 11 Eylül 2022 20:46 1
Selçuk Geçer Nedenleri ile Açıkladı: Dolar Kurunda Bomba Tahmin

Dolar 36 TL olacak dedi.

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer bir son dakika açıklamasında bulundu. Geçer yaptığı açıklamada dolar kuru hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı. İşte o açıklamalar:

"Arka arkaya Fed başkan ve üyelerinden gelen açıklamalar var. 'Enflasyon düzelene kadar sıkı para politikası devam edecek.' Diğer, 'Enflasyonda zafer ilan etmek için erken.' bir diğeri, 'Enflasyonu aşağı çekmek en önemli görevimiz.' Bir diğeri ise 'Eylül'de önemli bir faiz artışı bekliyorujm'

Şimdi önemli bir faiz artışı 75 baz puansa piyasalar bunu fiyatlıyor. Şu çok kritik. Fed faiz arttırıp 75 baz puan arttırıp sonrasında da önümüzdeki toplantılarda yüksek faiz artırım sinyail verirse bu çok kritik olur. Piyasalarda ciddi dalgalanmalar olur. Özellikle hisse senedi tarafında ciddi satışlar gelir. Kriptolarda satışlar sürer. ABD tahvilleri yükselir. Dolar yükselir. 

Bunun bize etkisi ne olur? Şimdi 18 olan doılar 20 liranın üzerine çıkar. Şöyle diyebilirsiniz. Amerika yükseltse de Avrupa faizleri yükseltse de ve enflasyon çok gelse de dolar duruyor. Şunu da unutmayın sene başında dolar 11 liraydı. Bugün 11 liradan 18'e çıkmış bir dolar var. Üstelik Kur Korumalı MEvduat, Bakan Nebati'nin açıklamalarına göre 1.3 trilyon liraya gelmiş olmasına rağmen. KKM'de doları engellemedi. Bugünlerdeki yatay seyir, tümn dünyadaki yatay seyirden kaynaklanıyor. Türkiye'de de bir miktar baskı var. Bununla birlikte 18 seviyesinde tutmaya çalışıyorlar. Yılbaşından bu yana ytüzde 50 yükselen dolar var. 

Yükseliş devam edecek mi ? Evet yükselecek. Korkumuz 5 Nisan 1994 'teki gibi doların belki 7'ye katlaması. Şimdiki yükseliş normal. OVP'ye göre sene 21 22 lira seviyelerini her koşulda görüleceğini gösteriyor. Önemli olan enflasyonla 30 35 TL'ye gelecek mi? Konuşulan bu.

Enerji maliyetleri her geçen gün artıyor. Kış aylarının gelmesi ile gıda fiyatları petrol yükselecek. Putin Ana Akım 1'i kesti ve doğalgaz ifyatı yukarıya çıkıyor. Avrupa'da alüminyum fabrikaları ya kapanıyor ya da üretimleri yarı yarıya düşürüyor. Bu sadece bir örnek. Bunlar enflasyonu yukarı çıkaracak. Amerika'da ve tüm dünyada enflasyonu konuşacağız. Bu da faizleri yükseltecek. 

Enerji krizi büyüyor. Bu da Almanya'yı daraltacak. Almanya daralırsa bu bizi vurur. Almanya daralırsa ihracat kalemimiz çok düşer. Deutche Bank yaptığı açıklamada daralmanın Türkiye'yi etkileyeceğini söylüyor. 

Her şey daha da kontrolden çıkar ve dolar da kontrolden çıkar. Amerika faiz arttırırsa tüm paralar dolara kayacak. Diğer ülkeler ne yapacak faizleri arttıracak. Rezervleri güçlendirmek için alternatif silahları kullanacak. Türkiye ne yapacak. Faiz silahımız yok.ç Bizim rezervlerimiz azalacak. Dış ticaret açığı artacak. Cari açık artıyor. Dolar bulamayacaksınız.

Türkiye'nin yapacağı bir şey yok. Hatta faiz indirimleri olacak. Faiz indirimlerinin temel amacı kuru yukarı çekmek. Göreceksiniz Ekim, Kasım Aralık aylarında söylem değişikliği olacak. Nas var rekabetçi kur , dövize müdahale etmeyeceğiz diyecekler. 

Bütün bunlar dövgizin daha da kırılacağını gösteriyor. Fed 75 baz puan faiz arttırdı diyelim. Kasım ve Aralık ayında da agresif tavrı devam ettireceğim diyecek. Bu da ekstra faiz algısı yapacak. Dolar endeksi 120 seviyeye gitmesi, pariteyi 0.80'lere getirecek. Tüm bunları topladığınız zaman Türkiye'nin ne kadar kritik bir düzlemde olduğunu görüyoruz. "

İşte açıklamanın tamamı:

Sorumluluk reddi beyanı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir. Finans7.com döviz, altın, kripto paralar, borsa ve emtialar konusunda herhangi bir yatırım tavsiyesi vermez. Finans7.com sadece bilgilendirir.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 23 Gün Önce
Felaket tellalı