Selçuk Geçer Dolarla İlgili Yorumlarını Paylaştı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Selçuk Geçer Dolarla İlgili Yorumlarını Paylaştı!

Dolarla ilgili yaptığı tahmin ve analizlerle meşhur olan Ekonomist Selçuk Geçer, dolarla ilgili analizlerini paylaştı! İşte detaylar...

Döviz 26 Ağu 2023 21:51 0
Selçuk Geçer Dolarla İlgili Yorumlarını Paylaştı!

Dolar/TL paritesi 2 TL’lik bir düşüş yaşarken ekonomist Selçuk Geçer, dolarda gerçekleşen sert düşüşün henüz yeterli olmadığını belirterek, "Dolar enflasyon değerine gelmezse daha çok ağlarsınız" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 750 baz puanlık bir artışla yüzde 25'e yükselterek tarihi bir karara imza attı. Bu kararla birlikte faiz oranı, son dört yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

TCMB, Gaye Erkan liderliğindeki yönetim altında haziran ayında 650 baz puan, temmuz ayında 250 baz puan ve dün itibarıyla da 750 baz puan olmak üzere üç toplantıda toplamda 1,650 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirdi. Bu şekilde politika faizinde üç ay gibi kısa bir süre içerisinde toplamda 16.5 puanlık bir artış gerçekleştirilmiş oldu.

DÖVİZ KURUNDA SERT DÜŞÜŞ

Bu faiz kararının ardından döviz kurlarında sert düşüşler gözlendi. Dolar ve Euro, Türk Lirası karşısında değer kaybetti. Dolar/TL kuru yüzde 7'nin üzerinde sert bir düşüşle 25.2784 seviyesine kadar geriledi. Bu seviye, 26 Haziran tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olarak kayda geçti. Euro/TL kuru da yüzde 7'yi aşan bir azalışla 27.3705 seviyesine inerek 3 Temmuz tarihinden bu yana en düşük seviyesine ulaştı.Ancak, güncel verilere göre dolar/TL kuru 15:15 itibarıyla tekrar yükselişe geçerek 26.47 seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL kuru ise 28.63 seviyesinde bulunuyor."

DAHA ÇOK AĞLARSINIZ

"Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, Merkez Bankası'nın sürpriz faiz oranı artışını değerlendirdi.Selçuk Geçer, X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, doların hala ekonomik etkilerini sürdürdüğünü ve doların düşmesine dair beklentilerin henüz gerçekleşmediğini ifade etti.Geçer, paylaşımında, "DOLARIN İŞİ BİTTİ" diyenlere...

Dolar 3 lira olacak di mi ? Olmazsa yüzünüze tükürelim di mi? Dolar düşünce fiyatlarda düşecek di mi? Fakirlik de bitecek di mi AHAN DA BURAYA YAZIYORUM !!! DOLAR ENFLASYON DEĞERİNE GELMEZSE DAHA ÇOK AĞLARSINIZ !!!" sözlerini kaydetti.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç