Selçuk Geçer Doların 45 TL Olacağı Tarihi Açıkladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Selçuk Geçer Doların 45 TL Olacağı Tarihi Açıkladı!

Ekonomist Selçuk Geçer, Türkiye'de yeni bir kur şokunun an meselesi olduğunu iddia ederek, Dolar/TL paritesinin 45 liraya çıkabileceği uyarısında bulundu. İşte haberin detayları...

Döviz 18 Ara 2023 0
Selçuk Geçer Doların 45 TL Olacağı Tarihi Açıkladı!

Geçer, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın arka kapı müdahaleleri ve yeni ekonomi yönetiminin göreve başlamasıyla ekonomide kapsamlı bir model değişikliğine gidildiğini belirtti.

Belirlenecek asgari ücretin ne olursa olsun tatmin edici bir ücret olmayacağını ifade eden Geçer, geçtiğimiz yıllarda TÜİK eliyle açıklanan ve doğru olmayan enflasyon oranlarının kümülatif şekilde hesaplanarak maaşlara dahil edilmesini ve ancak bu şekilde vatandaşların alım gücünün yeniden kazanılabileceğini hatırlattı.

Dolar ne kadar? Euro kaç lira? 8 Eylül 2022 güncel dolar kuru… Dolar/TL… -  Son Dakika Haberleri

Geçtiğimiz yıllarda 'seçim ekonomisi' nedeniyle dolar kurunun üzerinde yaratılan baskının tam anlamıyla kaldırılmadığını ve Merkez Bankası'nın halihazırda düşük yoğunluklarla da olsa piyasalara yönelik müdahalelere devam ettiğini açıklayan Geçer, dolar kurunda yaşanacak yükselişler için çarpıcı iddialarda bulundu.

Dolar kurunun gerçek değerinin 45 lirayı bulduğunu ve yakın zamanda Türkiye ekonomisinin mecburen bu seviyelere çıkacağını belirten Geçer, şu ifadeleri kullandı:

DOLAR/TL PARİTESİNİN ŞU ANDA GERÇEK DEĞERİ 45 LİRA SINIRLARINDA
"Dün açıklanan Fed toplantısıyla birlikte görünen o ki, dolar uluslararası değerini uzun bir süre daha koruyacak ancak geçmişteki kadar güçlü olmayacak. Doların duracağını söylemem sizi yanıltmasın. 

Türk lirası karşısında elbette hızla değer kazanmaya devam edecektir. Çünkü Türkiye'de, özellikle Şahap Kavcıoğlu döneminde yürütülen hatalı politikalar, yapılan arka kapıda müdahaleleri ile kontrol edilen dolar kuru günümüze gelene kadar enflasyon ile aynı oranda değerlendirilmedi.

ABD'de enflasyon artarken Türkiye'de dolar neden değer kazanmayı  sürdürüyor? | Euronews

Türkiye'de ciddi bir kümülatif enflasyon ve baskılanan dolar sorunu bulunuyor. Dolar/TL paritesinin şu anda gerçek değeri 45 lira sınırlarında. Ancak buraya aniden yükselmeyecektir. 31 Mart 2024'te yapılacak seçimler AKP için hayati bir öneme sahip ve yerel seçimlerin sonrasında yıllarca hiçbir seçim olmayacak.

45 LİRAYA YÜKSELECEK
Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan'ın gerçek ekonomi politikalarını da 31 Mart sonrasında göreceğiz. Türkiye'yi tam anlamıyla bir parasal sıkılaşma süreci bekliyor ve bu süre zarfında gerçekten çok büyük ekonomik sıkıntılar yaşanacaktır. 

OVP'de açıklananla paralel olarak benim beklentim, dolar kurunun 31 Mart seçimlerine kadar 35 liralara yükseleceği. Ancak seçim sonrası süreçte tıpkı 28 Mayıs'ın ardından olduğu gibi ani bir kur patlaması görülecektir.

Dolar fiyatları ne kadar, 1 Dolar kaç TL? - Timeturk Haber

Türkiye ekonomisi istese de istemese dolar kurunu seçimlerin ardından 45 liraya getirmek zorunda kalacak.

Bu kur şokunu geçmişte yaşananlarla karıştırmamak lazım. Ne diyoruz, şu anda doların gerçek değeri 45 lira sınırında. Buna 2024 yılının enflasyonunu da eklediğinizde Haziran 2024 gibi doların gerçek değeri 60 liraları geçecek ve göreceksiniz, bu kurun üzerindeki baskıyı tamamen kaldırmak zorunda kalacaklar.

Yani biz 2024 yılının ilk yarısının bitişiyle birlikte korkunç bir yükselişe geçecek döviz izleyeceğiz.

Paylaşılan bu haber Finans7.com tarafından yatırım tavsiyesi değildir!

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç