Şeker fiyatları ile ilgili flaş karar! Sabit fiyat uygulaması başladı

Şeker fiyatları ile ilgili flaş karar! Sabit fiyat uygulaması başladı

Son dakika haberi: Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK), 1 Eylül'e kadar şekerin fabrika çıkış fiyatında "sabit fiyat" uygulaması başlattıklarını duyurdu.

Haberler 16 Ocak 2023 15:40 0
Şeker fiyatları ile ilgili flaş karar! Sabit fiyat uygulaması başladı

Son dakika: Şeker fiyatlarında da sabit fiyat uygulaması başladı.

Zincir marketler tarafından başlatılan fiyat sabitleme ve indirim yarışına bir sektör daha dahil oldu. Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK), tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Dernek tarafından yapılan açıklamada "sabit fiyat" uygulaması başlattıkları ve 1 Eylül tarihine kadar şeker fiyatlarını sabitlendiği duyuruldu.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de 15’i kamu, 12’si özel, 6’sı kooperatif olmak üzere 33 şeker fabrikasının bulunduğu, bu fabrikalarda 2022/2023 üretim döneminde 2,6 milyon ton pancar şekeri üretiminin gerçekleşeceği, bu üretimin ülke ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğu ifade edildi.

ŞEKER FİYATLARINDA SABİT FİYAT UYGULAMASI BAŞLADI 2023

İçinde bulunulan pazarlama yılında stok planlama ile arz ve talep dengesine yönelik gelişmelerin olumlu olduğuna vurgu yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Geçtiğimiz yıl dünya şeker fiyatlarındaki dalgalanmalar sebebiyle stok planlamamızı bozan ve arz istikrarını etkileyen olumsuzluklar yaşanmıştır. Ancak içinde bulunduğumuz pazarlama yılında gerçekleştirdiğimiz şeker üretim rakamları ve arz istikrarını sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımızca sektörde oluşturulan koordinasyon mekanizması sayesinde dünya şeker piyasalarında olası dalgalanmalara karşı herhangi bir risk ihtimali kalmamıştır. Bu gelişmeler çerçevesinde şeker üreticileri olarak, 1 Eylül'e kadar şeker fabrika çıkış fiyatlarında, halihazırdaki fiyatları esas alarak sabit fiyat uygulaması başlatacağımızı, sabit fiyat uygulamasının uzun süredir istikrarlı bir şekilde seyreden perakende fiyatlarına da olumlu yansıyacağını, ülkemizin gıda güvenliğinin sağlanmasına ve ekonomimize destek olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun ve sektör paydaşlarımızın bilgisine saygılarımızla arz ederiz."

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;