Salmonella Krizi Büyüyor! Belçika Kinder Fabrikasını Kapattı

Salmonella Krizi Büyüyor! Belçika Kinder Fabrikasını Kapattı

Çikolata üreticisi Ferrero'nun ürünlerinde Salmonella bakterisi tespit edilmesi nedeniyle, Belçika yetkilileri firmanın Kinder fabrikasını kapatma kararı aldı.

Haberler 09.4.2022 16:10 0
Salmonella Krizi Büyüyor! Belçika Kinder Fabrikasını Kapattı

Ferrero firmasının, ilk olarak 15 Aralık'taki rutin kontroller sırasında, hammadde içeren bir tank filtresinde Salmonella bakterisine rastlandığını açıklaması üzerine, Belçika makamları soruşturmayı derinleştirdi. Bu kapsamda Belçika yetkilileri firmanın Kinder fabrikasını kapatma kararı aldı.


Kinder Sürpriz yumurtalarında salmonella bakterisinin çıkmasının ardından çikolataların Belçika'daki fabrikasında üretildiği ortaya çıktı. Çikolata fabrikası, yetkililer tarafından mühürlendi.


İtalyan merkezli çikolata üreticisi Ferrero'nun Kinder Sürpriz yumurtalarında salmonella bakterisi çıktı. Salmonella bakterisi taşıyan çikolataların Belçika'nın Arlon şehrindeki fabrikada üretildiği açıklanmasının ardından fabrika kapatıldı.


GIDA GÜVENLİĞİ SAĞLANANA KADAR KAPALI

Belçika Federal Gıda Güvenliği Ajansı (FAVV), geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Arlon fabrikasındaki ürünlerin toplatıldığını, fabrikanın kapatıldığını açıkladı.


FAVV, Ferrero firması tarafından sağlanan bilgilerin “eksik” olması nedeniyle böyle bir karar aldıklarını ve fabrikanın “gıda güvenliği kuralları ve gereklilikleri sağlanıncaya kadar” kapalı kalacağını duyurdu.


TÜKETİCİLERİMİZDEN İÇTENLİKLE ÖZÜR DİLİYORUZ

Belçika Tarım Bakanı David Clarinval, yaptığı açıklamada, 'böyle kararların kolay alınmadığını, ancak şu anki durumunun bunu gerektirdiğini' söyledi. Bakan, “Vatandaşlarımızın güvenliği hiçbir zaman göz ardı edilmez” dedi.


Ferrero firması bir bildiri yayınladığı bildirisinde özür diledi. Firma, “Tüm tüketicilerimiz ve ortaklarımızdan içtenlikle özür dilemek ve gıda güvenliği yetkililerine değerli kılavuzlukları için teşekkür etmek istiyoruz" ifadelerine yer verdi.Yorumlar (0)

Seç