Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık Oldu: Kimdir?

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık Oldu: Kimdir?

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi rektörlüğü görevine Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık'ın ataması yapıldı.

Bilim ve Teknoloji 15 Eylül 2022 10:10 0
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık Oldu: Kimdir?

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi rektörlüğü görevine Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık atandı.

15 Eylül 2022 tarihli REsmi Gazete sayısında yayımlanan kararda Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ne Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık'ın ataması yapıldı. Cumhurbaşkanı ERdoğan'ın imzası ile yayınlanan karar bugün yürürlüğe girdi.

PROF. DR. MEHMET SARIBIYIK KİMDİR?

1969 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. 1990 da Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Eğitimi Bölümü’nü bitirdi.

1990-1993 arasında Eskişehir Yunus Emre Endüstri Meslek Lisesi Teknik Öğretmen görevİNİ yaptı. 1993 te Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde asistan olarak göreve başladı. İngiltere’nin Newcastle Üniversitesi’nde, 1996 yılında Malzeme Mühendisliği’nde Yüksek Lisans ve 2001 yılında İnşaat Mühendisliği’nde Doktora eğitimini tamamladı. 2001 yılında Sakarya Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Görevlisi olarak atanan Sarıbıyık, 2003 yılında Yardımcı Doçent, 2007 yılında Doçent ve 2013 yılında Profesör unvanlarını aldı.

2004 2011 arasında Teknik Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevi yapan Sarıbıyık 2011 yılında Sakarya Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü oldu. 

2014-2018 yılları arasında Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinde; çevre, ulaşım, planlama, teknik, sosyal ve kültürel alanlarda yapılmakta olan birçok projeye danışmanlık yaptı.

Birçok bilimsel çalışma, teknik ve sosyal alanlarda projeler yürüten ve Sakarya Üniversitesi’nin stratejik plan ve kalite süreçlerinde görev  alan Sarıbıyık; YÖK Meslek Yüksekokulları Çalışma Grubu Üyesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu İnşaat Sektörü Komite Üyesi, TÜBİTAK Mühendislik Araştırma Destek Grubu Danışma Kurulu Üyesi, Sakarya Teknokent Yönetim Kurulu ve Merkezi Laboratuvar Yönetim Kurulu üyelikleri görevlerinde bulundu. Halen Mesleki Yeterlilik Kurumu Yönetim Kurulu üyesi ve YÖK Mesleki Eğitim Komisyon üyesi olarak görevlerine devam etmektedir.

Akademik olarak çok sayıda ulusal ve uluslararası yayın ve bilimsel projeler gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, halen Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)

Seç