Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı kılavuzu yayımlandı: Kontenjan dağılımı ve başvuru 2023
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı kılavuzu yayımlandı: Kontenjan dağılımı ve başvuru 2023

Sahil Güvenlik Komutanlığı 210 uzman erbaş alımı başvuru kılavuzu yayımlandı. İşte alım yapılacak branşlar ve şartlar.

Asker Alımı İlanları 5 Mayıs 2023 11:09 0
Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı kılavuzu yayımlandı: Kontenjan dağılımı ve başvuru 2023

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru kılavuzu yayımlandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı ve uzman erbaş alımı başvuru klavuzuna yer veridli. Söz konusu kılavuza göre Yüzer ve Kara birliklerinde görevlendirilmek üzere 210 Uzman Erbaş alımı gerçekleştirilecek. Peki uzman erbaş alımı başvuru şartları nedir? Hangi branşlarda 210 uzman erbaş alımı gerçekleştirecek? Başvurular ne zaman yapılacak? Detaylar yazımızda.

BRANŞ DAĞILIMI NEDİR?

Sahil Güvenlik Komutanlığı 210 uzman erbaş alımı branş dağılımı şu şekilde;

80 Topçu,
80 Motorcu,
35 İkmal (Aşçı),
15 İkmal (Kamarot),

UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

1. Türk vatandaşı ve erkek olmak.
2. En az lise mezunu olmak.
3. 2023 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1996 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir).
4. Sözleşmeli erbaş ve erlerden; başvuru tarihleri içerisinde en az üç (3) yıl görev yapmış ve müteakip sözleşme süresi içinde olanlar için 2023 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 29 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1994 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir).
5. Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak.
6. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (09 Mayıs 2018 tarihi ve sonrasında terhis olanlar).
7. Askerlik hizmetini sürdürenler için kılavuzda yer alan uygun nitelik belgesi almak.
8. Yapılacak yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri, yüzme testi, uygulamalı sınav ile mülâkat sınavında başarılı olmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek.
9. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sevk edilecek hastanelerden “Uzman Erbaş Olur” kararlı sağlık raporu almak.
10. Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.
11. Askerî okullar ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı eğitim komutanlıklarından herhangi bir sebep ile çıkmamış veya çıkarılmamış olmak, diğer okullardan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak veya ortaöğretim kurumlarında örgün öğretim dışına çıkarma cezası almamış olmak.
12. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay (yedek astsubay dâhil), uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak.
13. Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımları Bilgilendirme Kılavuzundaki (Mayıs 2023) diğer şartları taşıyor olmak.

BAŞVURU NE ZAMAN?

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş alımı için başvurular https://www.turkiye.gov.tr/sahil-guvenlik-komutanligi-is-basvurusu üzerinden 9 Mayıs ile 16 Mayıs tarihleri arasında alınacak.

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç