Saatler ileri, geri alınacak mı? Bakan Bayraktar son noktayı koydu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Saatler ileri, geri alınacak mı? Bakan Bayraktar son noktayı koydu

Saatler ileri, geri alınacak mı? sorusu sık sık sorulurken Bakan, tartışmalara son noktayı koydu ve değişim olmayacağını söyledi.

Yaşam 24 Nisan 2024 0
Saatler ileri, geri alınacak mı? Bakan Bayraktar son noktayı koydu

Yaz saati uygulaması kalkmayacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, sürekli olarak gündeme gelen yaz sati uygulamasının değiştirilmesi ile ilgili son dakika açklamasında bulundu ve bunda değişikliğe gidilmeyeceğini, herhangi bir çalışma olmadığını söyledi.

TBMM'ye gelen soru önergesine cevap veren Bakan Bayraktar, üniversiteler tarafından yapılan analizlere değindi ve “İTÜ tarafından yapılan analizler sonucunda; ülkemizde uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3’de sürekli bulunmasının, nüfusun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı tespit edilmiş olup, bu çerçevede tüm yıl boyunca yaz saati uygulaması ile her mesai aralığı için karanlıkta kalınan sürenin eski saat uygulamasına göre 64 saat azaldığı ortaya konulmuştur" ifadelerini kullandı.

STRES, KAYGI, DEPRESYON DAHA AZALDI

Bakan Bayraktar açıklamasının devamında saat değiştirmelerinden kaynaklanan sıkıntıların da azaldığını söyleyerek, "Yanı sıra aynı analizlerde saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların daha az yaşandığı ortaya konulmuş ve bu sonuçlar doğrultusunda sabit saat uygulamasına geçilmiştir. Yaz saati uygulamasıyla, akşam mesai ve okul çıkışlarına denk gelen karanlık zaman diliminin azaltıldığı, kış mevsimi etkisi ile gün içi aydınlık süreleri de düşünüldüğünde vatandaşlarımızın aydınlıktan daha çok fayda sağlayacağı ve havanın kararma saatlerinde önceki yıllara göre daha büyük tasarruf oranının elde edildiği görülmüştür" değerlendirmesine yer verdi.

NE ZAMAN BAŞLADI?

Saatlerin değişmemesi, yaz saati uygulamasının sürekli hale gelmesi durumu 2016 yılında başlamıştı.

BU UYGULAMA İLE TASARRUF EDİLDİ Mİ?

Söz konusu uygulama ile elde edilen tasarrufa değinen Bakan, "Uygulamanın başladığı Ekim 2016 ile Ekim 2023 tarihleri arası yaklaşık 10 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu sağlanmış olup, bu tüketimin parasal karşılığı meskenlerde üç zamanlı tarifede 15,48 milyar liradır. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde Bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır" dedi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç