Rekabet Kurumu'nun Cezası Sonrası Meta'dan Açıklama Geldi: Katılmıyoruz
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Rekabet Kurumu'nun Cezası Sonrası Meta'dan Açıklama Geldi: Katılmıyoruz

Son dakika haberi: Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama sonrası Meta'dan karşı açıklama geldi.

Son Dakika 26 Ekim 2022 17:46 0
Rekabet Kurumu'nun Cezası Sonrası Meta'dan Açıklama Geldi: Katılmıyoruz

Son dakika haberi: Rekabet Kurumu'nun cezası sonrası META'dan son dakika açıklaması geldi.

Rekabet Kurumu tarafından bugün flaş bir karara imza atıldı. Yapılan açıklamada , İnstagram , WhatsApp ve Facebook'u bünyesinde bulunduran Meta'ya ceza kesildiğine yer verildi.346 milyon liradan fazla kesilen cezanın ardından bir son dakika açıklaması geldi. 

Meta Sözcüsü bu ceza sonrası bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meta Sözcüsü, Rekabet Kurumu'nun tespitlerini reddettiğini söyledi. Söz konusu açıklamada, “Rekabet Kurumu’nun tespitlerine katılmıyoruz. Kullanıcılarımızın gizliliğini koruyor ve insanlara kendi verileri üzerinde kontrol sahibi olma hakkı ve şeffaflık sunuyoruz. Konu hakkında tüm seçeneklerimizi değerlendireceği" ifadelerine yer verildi.

CEZA METNİ

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada ceza ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç