Prof.Dr. Oğuz Oyan Açıkladı: Dolar 36 TL Olacak!

Prof.Dr. Oğuz Oyan Açıkladı: Dolar 36 TL Olacak!

Piyasa ile ilgili yorum ve analizlerini paylaşan ünlü ekonomist Prof. Dr. Oğuz Oyan, doların 36 TL olacağını açıkladı! İşte haberin detayları...

Döviz 8 Kasım 2023 0
Prof.Dr. Oğuz Oyan Açıkladı: Dolar 36 TL Olacak!

Dolar kuruna dair ekonomi yönetiminin planlamaları uygulanmaya devam ediliyor. Kur adım adım yükselirken 28,50 TL seviyesinin üzerini test etti. Dolar kurunun nasıl bir performans göstereceğini ve bunun gerekçelerini ünlü ekonomist Prof. Dr. Oğuz Oyan açıkladı.

DOLAR KURU FRENLENDİ!

Dolar kurunun frenlendiğini belirten Prof. Dr. Oğuz Oyan, “Şunu hatırlayalım; Haziran ile Temmuz arasında dolar kuru yüzde 30 artmış ve 20 TL’den 26 TL’ye yükselmişti. Sonrasındaki 4,5 ayda ise sadece 2,5 TL civarında bir artış oldu. 6 TL’lik artış sadece Haziran ayında olmuştu. Dolayısıyla döviz kurlarındaki artış gemlenmiş, frenlenmiş vaziyette.” dedi.

Dolar kurunun 36 TL olacağı tarihi açıkladı!

Dolar kurunun frenlenmesini açıklayan Prof. Dr. Oğuz Oyan, “Dolar kurunun yükselişi nasıl frenleniyor. Yaz aylarında turizm gelirlerinden ülkeye döviz girişi oluyor ve bunlar kullanılıyor. Şu anda bu gelir yok. O zaman da Merkez Bankası arka kapıdan döviz satıyor. Önceki dönem yapılan kur baskılanması şu anda daha yumuşak bir şekilde sürdürülüyor. Seçim öncesinde bir dolar kuru şoku yaşanması istenmiyor. İnsanlar buna dair büyük bir hassasiyet gösteriyorlar ve ekonomi yönetimi de bunun önlemini alıyor.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU NE ŞEKİLDE HIZLA YÜKSELİR?

Dolar kurunun hızlı yükselişine dair beklentiyi açıklayan Prof. Dr. Oğuz Oyan, “Açıklanan bir Orta Vadeli Program var ve 2024 yılında 36 TL ortalamayı bulacak bir dolar kurundan bahsediyoruz. Eğer ortalaması oysa dolar kurunun yukarı gitmesi öngörülüyor. Şu anda dolar kuru 28 TL seviyesinde kalıyor ve yıl sonunda 30 TL’ye gidebilir. Ancak 2024’te dolar kuru daha yüksek noktalara ulaşacaktır. Seçime kadar dolar kurunu baskılamaya devam ederler. Sonrasında serbest bırakırlar ve kur 36 TL ve üzerine yükselir.

Dolar bugün ne kadar? - Dünya Gazetesi

Dolar kuru çok baskılanmıştı. O baskıyı Haziran’da gevşetip yeniden baskı kurdular. Şimdi seçimden sonra dolar kurundan baskı yine kalkacak ve kur yine hızlanacak. Geçişkenlik çift yönlü oluyor. Sadece dolar kuru yükseldiği için enflasyon artmıyor. Enflasyon arttığı için de dolar kuru artıyor. Enflasyon yerli para biriminin satın alma gücünün zayıflamasıdır. Enflasyon yükseldikçe de dolar kuru yükselecek. Mayıs ayına geldiğinizde yüzde 75 enflasyon olursa bunun dolar kuru üzerinde fiyatlaması da olur. Dolar kuru bir malın fiyatlaması gibidir. Onun da fiyatı artacaktır.” şeklinde konuştu.

Paylaşılan bu haber Finans7.com tarafından yatırım tavsiyesi değilidir!

Altın, dolar, euro ve borsanın günlük durumlarından anında haberdar olmak istiyorsanız; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;