Prof. Dr. Selva Demiralp: 'Asgari Ücrete Zam Yapmak Şart!'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Prof. Dr. Selva Demiralp: 'Asgari Ücrete Zam Yapmak Şart!'

Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, asgari ücrete zam gelmesinin şart olduğunu belirtti. İşte haberin detayları...

Çalışma Hayatı 11 Haz 2024 14:54 0
Prof. Dr. Selva Demiralp: 'Asgari Ücrete Zam Yapmak Şart!'

Prof. Dr. Selva Demiralp, temmuz ayında beklenen asgari ücret zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Demiralp, asgari ücret ile enflasyon arasındaki ilişkinin, mevcut yüksek enflasyon ortamında düzenlemeler yapılmasını gerektirdiğini belirtti. "Reel ücretleri koruyacak bir zemin hazırlanmalı" diyen Prof. Dr. Demiralp, asgari ücretin düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, asgari ücrete yapılacak zamın, milyonlarca insanın hayatını etkileyecek önemli bir karar olduğunu belirtti. BloombergHT'ye konuk olan Prof. Dr. Demiralp, asgari ücret artışının hanehalkı enflasyon beklentileri ışığında ele alınması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Demiralp, "Bu kadar yüksek enflasyon ortamında asgari ücrete düzenleme yapılmamasını doğru bulmuyorum" dedi.

'ENFLASYON ÜCRET ARTIŞLARININ ERTELENMESİNE İZİN VERMEYECEK KADAR YÜKSEK SEVİYEDE'

BloombergHT’ye açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Demiralp, "Mevcut enflasyon ortamı, ücret artışlarının ertelenmesine izin vermeyecek kadar yüksek seviyede" dedi. Özellikle düşük gelir gruplarının, gelirlerinin büyük bir kısmını kira, gıda ve ulaşıma harcadığını belirten Demiralp, bu grupların enflasyonun etkisini daha yoğun bir şekilde hissettiğini ifade etti. Bu nedenle, mevcut enflasyon ortamında asgari ücrete yapılan düzenlemelerin önemli olduğunu vurguladı.

Asgari ücret artışının enflasyonu artırıp artırmayacağına ilişkin soruya ise Prof. Dr. Demiralp, literatürde enflasyon ile ücretler arasında bir geçişkenlik olduğunu ancak bunun doğrudan bir ilişki olmadığını söyledi. Özellikle emek yoğun olmayan sektörlerde ücret artışlarının enflasyonu etkilemediğini belirtti. Ancak, rekabetçi olan sektörlerin ücret artışlarını absorbe edebildiğini ve enflasyona yansıtmadığını ifade etti.

'ÜCRETLERİN REEL ALIM GÜCÜNÜ KORUYACAK ŞEKİLDE AYARLANMASI GEREK'

Prof. Dr. Demiralp, mevcut enflasyon ortamında asgari ücretin ve diğer ücretlerin reel alım gücünü koruyacak şekilde ayarlanması gerektiğini söyledi. Enflasyonun yüksek seyretmesi durumunda reel ücretlerin korunması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Son olarak, enflasyonun olumsuz etkilerinin tüm topluma yayılması gerektiğini belirtti ve vatandaşların reel alım gücünün düşürülmesinin önlenmesi gerektiğini ifade etti.

EĞİLMEZ: ÜCRET ARTIŞI YAPMAMAK İNSANLIĞA AYKIRI

Eski Hazine Müsteşarı Dr. Mahfi Eğilmez, son blog yazısında Türkiye ekonomisi üzerine kritik noktalara dikkat çekmişti. "Asgari ücret artırılmalı mı?" başlıklı yazısında, Türk-İş'in açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarına atıfta bulunarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

Eğilmez, asgari ücret artışının enflasyonu artıracağını belirtirken, "Asgari ücret artarsa enflasyon artmaz demek ekonomi bilimine aykırı bir tezdir" şeklinde ifadeler kullanarak görüşlerini açıklıyor.

Ayrıca, asgari ücret artışının enflasyonu artırması ile asgari ücretlilere zam yapılmasının farklı kavramlar olduğunu vurguluyor. Mahfi Eğilmez, "Enflasyonun bu kadar yükseldiği bir ortamda asgari ücret ve emekli maaşı alanlara ücret artışı yapmamak insanlığa aykırıdır" yorumunda bulunarak durumu değerlendirdi.

Sizce asgari ücrete zam gelmeli mi? Asgari ücrete ne kadar zam yapılmalı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yazmayı unutmayın!

Tüm maaş zammı gelişmelerinden anında haberdar olmak için ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç