Prof. Dr. Naci Görür Marmara depremi için tarih verdi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Prof. Dr. Naci Görür Marmara depremi için tarih verdi

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir televizyon programında olası İstanbul depremi için tarih aralığı verdi.

Haberler 13 Ağu 2023 19:38 0
Prof. Dr. Naci Görür Marmara depremi için tarih verdi

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara depremi için tarih hesapladı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir televizyon programında olası İstanbul depremi için tarih aralığı verdi. Görür, “Bu depremin mutlaka olacağı ve geleceği kesin. Biz depreme hala hazır değiliz” diye konuştu.

2016 İLE 2045 ARASI

TV5'te katıldığı programda açıklamalarda bulunan Naci Görür, Marmara depreminin tarihiyle ilgili şu hesabı yaptı;

“İlla merak ediliyorsa 99’dan sonra 30 sene içerisinde her an olmak kaydıyla Marmara Bölgesi’nde 7’nin üzerinde depremin beklendiği bilimsel verilerle ortaya konuldu. 30 sene desem bunun artı-eksi 13 senesi var tabii. 99’dan sonra 30 sene koysanız 2029 olur. Bunu 13 sene aşağı, 13 sene yukarı çekerseniz 2045 ile 2016 olabilir. Biz 2016’ları geçtiğimize göre sonlarındayız. Bu depremin mutlaka olacağı ve geleceği kesin. Biz depreme hala hazır değiliz” diye devam etti.

Prof. Dr. Naci Görür son günlerde deprem bölgesinde meydana gelen depremlerle ilgili olarak ise, “O bölgede 2 büyük deprem oldu. Bölgedeki aktif fay sistemleri özellikle depremleri üreten fay sistemleri daha uzun zaman dengeyi bulmak için belirli ölçüde depremler oluşturacaktır. Genel anlamda, bunlara artçı diyebilirsiniz. Bunların 1-2 sene daha devam edebileceğini düşünüyoruz. Gittikçe daha küçülecek ve oluşum sıklıkları azalacaktır. O bölgedeki komşu ve deprem üreten faylarla ilişkili fayları da tetikledi bir anlamda onlara da stres yükledi. Stres transferi, o fayların stres alanlarında değişikliğe neden oldu” dedi.

Son günlerde olan, " Malatya, Diyarbakır, Bingöl, Adana, vb. küçük depremler 6 Şubat nedeniyle olan hareketlenmeler" ifadelerini kullanan Görür sosyal medya hesabından da şu paylaşımda bulundu:

6 ŞUBAT NEDENİYLE OLAN HAREKETLENMELER

“Arkadaşlar, bir konuda bilgi vermek istiyorum. Ben 6 Şubat depremleri nedeniyle Maraş yöresine yakın bölgelerdeki kimi faylarda hareketlenmeler olursa şaşırmam diyorum. Buralarda illa depremler olacak demiyorum. Nitekim son günlerde olan, Malatya, Diyarbakır, Bingöl, Adana, vb. Küçük depremler 6 Şubat nedeniyle olan hareketlenmeler. Bu arada Kayseri’yi de söyledim."

KAYSERİ İÇİN UYARI YAPTI

Yaptığı açıklamalar hakkında bazı yer bilimcilerden gelen eleştiriler hakkında da açıklama yapan Görür, şöyle dedi; 

"Uzman olduğunu da söyleyenlerden gelen tepki. Arkadaşlar hangi ad verilmişse verilsin Kayseri ili aktif Ecemiş Fay zonunun üzerinde yer alıyor ve Sarız Fay zonuna da yakın. Sırf Naci Görür’ü yalanlayacağım diye yanlış yapmasınlar. Hele yerel yöneticiler asla. Ecemiş fayı yavaş da olsa stres biriktiriyor. Şu ana kadar hangi bölümünde ne kadar biriktirmiş bilemeyiz. Kaldı ki 6 Şubat depremlerinden ötürü stres alanında değişim olmuş olabilir. Bu fayın tekerrür periyodunu da yeterince bilmiyoruz. Bize bir şey olmaz, risk yoktur diyemezsiniz. Aktif fay üzerinde bir kentin yöneticileri olarak burada gerekli çalışmaları yaptırıp önlemleri almalısınız. Zamanın önemi yok. Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün deprem olabilir. O gün de ölecek insanlar bizim insanımız. Doğru olan yarın olacakmış gibi, kenti deprem dirençli hale getirmek için gerekli çalışmaları yapmak ve önlemleri almaktır. Sevgiyle.” 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç