Prof. Dr. Naci Görür İstanbul'daki En Riskli İlçeleri Açıkladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Prof. Dr. Naci Görür İstanbul'daki En Riskli İlçeleri Açıkladı!

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depremi için uyarılarda bulunarak; en riskli ilçeleri de açıkladı! İşte haberin detayları...

Haberler 16 Mart 2024 20:30 0
Prof. Dr. Naci Görür İstanbul'daki En Riskli İlçeleri Açıkladı!

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için çarpıcı uyarılarını yineledi. Görür, "Bir an önce İstanbul'u depreme hazırlamamız gerekli. Aksi halde çok üzüleceğiz demektir" derken İstanbul'da deprem için en riskli ilçeleri de sıraladı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için çok çarpıcı uyarılarda bulundu. Görür, "Bu konuyu mümkün olduğunca uygun yerlerde uygun şekilde dile getirmeye çalışıyoruz. 1999 Gölcük depremleri olduktan sonra Marmara Denizi ve Marmara bölgesi tehdit altına girdi" dedi.

CNN Türk'e konuşan Görür, "O zamandan beri İstanbul'a ve Marmara Bölgesi'ne dikkat edilmesi gerektiğini söylüyoruz. İstanbul'da çok şeyler yapıldı, doğru. Bunu belediyeler, hükümet yaptı. Belli ölçüde halk yaptı ama bu yapılanlar yeterli değil" diye konuştu. 

"Bir an önce İstanbul'u planlı programlı, devletiyle, belediyesiyle, vatandaşıyla, omuz omuza, kol kola gönül birliğiyle depreme hazırlamamız gerekli" diyen Görür, çarpıcı bir cümle kurdu: "Aksi halde çok üzüleceğiz demektir."

Kentsel dönüşüm denilince, deprem odaklı kentsel dönüşümden bahsetmek gerektiğini vurgulayan Görür, "Bir kenti depreme hazırlamak demek sadece yapı stokuyla olmaz. İstanbul'u depreme hazırlamak için önce yönetimi, halkı, alt yapıyı, yapı stokunu, ekosistem, çevreyi ve ekonomiyi deprem dirençli yapacaksın" ifadelerini kullandı.

"İstanbul'da depreme önlem için zamanımız var mı?" sorusuna yanıt veren Görür, "Bu zaman işini işini bilmiyoruz. Bu konuda yapılan yayınlar var. Son revize yayına göre de bilim dünyasının kabul ettiği yöntemleri uygulayarak ciddi bir dergide yayınlayarak diyorlar ki; Marmara Bölgesi'nde her an olmak kaydıyla, 1999'dan itibaren her an olmak kaydıyla önümüzdeki 30 yıl içinde, olma olasılığı yüzde 47. Bu çok yüksek bir şey. 30 yıl içinde dediklerine göre, biz 24. yıl içerisindeyiz, dolayısıyla zararın neresinden dönülürse kardır. 1 insanımız bile hayatını kaybetmezse bizim için önemlidir. 

6 Şubat 2023 depremlerinin 11 ilde bizim gördüğümüz can kaybından, mal kaybından çok daha fazlasını İstanbul depreminde kaybederiz" diye konuştu.

PROF. DR. NACİ GÖRÜR, İSTANBUL'UN EN RİSKLİ İLÇELERİNİ AÇIKLADI

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da olası bir depremde en riskli ilçeleri açıkladı: "2. Boğaz Köprüsü'nü düşünün, harita üzerinde onun yerini belirleyin ve ona paralel doğu-batı bir çizgi çizin, onun güneyinde kalan alanlar 1999 depreminde hissettiklerinden çok daha fazla katbekat hissedeceklerdir. Kuzeyinde kalan alanlar da daha az hissedeceklerdir.

Bu çizgi bir anlamda hasar durumunu yansıtıyor olabilir. Avrupa Yakası'nda zemin Anadolu Yakası'na göre daha kötü olduğundan Avrupa Yakası daha fazla hasar görecektir. Özellikle her iki yakada da kıyıya yakın yerler göreceli daha fazla hasar göreceklerdir."

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç