Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da 'her an deprem olma ihtimali' için oran verdi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da 'her an deprem olma ihtimali' için oran verdi

Son dakika haberi: Prof. Dr. Naci Görür yaptığı açıklamada İstanbul'da 'her an deprem olma ihtimali' için oran verdi.

Haberler 8 Ara 2023 0
Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da 'her an deprem olma ihtimali' için oran verdi

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da 'her an deprem olma ihtimali' için oran verdi.

Geçtiğimiz gün Gemlik Körfezi'nde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem sonrası gözler yine olası İstanbul depremine çevrildi. Prof. Dr. Naci Görür yaptığı açıklamada İstanbul'da 'her an deprem olma ihtimali' için oran verdi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Mudanya açıklarında gerçekleşen depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın güney kolunda gerçekleştiğini söyledi.

İSTANBUL'DA DEPREM OLMA İHTİMALİ YÜZDE 47

Büyük Marmara depremi de aynı fay hattının kuzey kolunda beklenirken Görür, “İstanbul'da her an deprem olma ihtimali yüzde 47'ye çıkmış durumda” dedi. Görür, "Bu inanılmaz bir oran. Neredeyse yazı tura atacaksın" ifadelerini kullandı.

2 FAY AYNI ANDA KIRILIRSA 7,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLİR

Naci Görür, Marmara Bölgesi'nin Kumburgaz ve Adalar fayının deprem üreteceğini belirterek Adalar fayı kırılırsa en fazla 7, Kumburgaz fayı kırılırsa minimum 7,2, her iki fay aynı anda kırılırsa 7,5 büyüklüğünde deprem öngörüyor.

İBB'nin tespitlerine göre İstanbul'da bulunan 1 milyon 200 bin binadan 800 bini 2000 yılı öncesi yönetmeliklere göre yapılmış durumda. Bu binalardan yaklaşık 200 bininin depremde ağır hasar alması ya da yıkılması bekleniyor.

SAHİL HATLARINDAKİ ESKİ YAPILARDA CİDDİ RİSK VAR

Murat Yün, bu binalarda 1 milyon 300 bin hane olduğunu ve yaklaşık üç milyon nüfusun yaşadığını söylüyor. Olası deprem senaryosunda öncelikle bu 3 milyon nüfusun yaşamını idame ettirecek alanların hazırlanması gerektiğini düşünen Yün, özellikle sahil hatlarındaki eski yapılarda ciddi bir risk faktörü olduğuna işaret ediyor.

Riskli yapıda oturmanın temelinde ekonomik sebeplerin yattığına işaret eden Yün, İBB Meclisi'nden alınan kararla Bakanlık tarafından verilen 3 bin 500 lira kira yardımı üzerine 4 bin 500 lira hibe verdiklerini belirterek ekliyor:

"Bizim vatandaşa kentsel dönüşüm veya riskli binaların tahliye edilmesine ilişkin finansman modelleri sunmamız lazım. Kira yardımı da bunlardan birisi."

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç